Hľadať
Dom a záhrada
26. júla 2022

Tipy pre útulnú predsieň a chodbu

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
719 prečítanie
Tipy pre útulnú predsieň a chodbu
Zvyčajne nimi len prechádzame a poriadne si ich nevšímame, čo je škoda. Chodbu alebo predsieň môžeme povýšiť na miesto, kde nám bude príjemne a môžeme ho využiť na účely, na aké sa iné miestnosti nehodia. Ako na to?

Okná v chodbe a v predsieni

V prípade, že máte v predsieni alebo spojovacích chodbách okná, ide o veľkú výhodu: okrem príjemného prirodzeného svetla pre každodenné činnosti vám tiež napríklad umožnia umiestniť tu izbové rastliny. Nevykurované chodby sú potom ideálne na zazimovanie niektorých populárnych izbových rastlín, ktoré v zime potrebujú dostatok svetla a teploty okolo 10 °C.

Aké rastliny dobre prezimujú vo svetlej, chladnej chodbe?

 • muškáty
 • azalky
 • oleandre
 • kaktusy
 • citrusy
 • figovník
 • granátovník

Pri oknách v chodbe a v predsieni nie je zatienenie také kľúčové ako v obytných miestnostiach, napriek tomu aj tu potrebujeme zablokovať nechcené pohľady zvonku a rozptýliť prípadné priame svetlo, aby nás neoslňovalo. Ak máte okná v celom dome vybavené vonkajšími žalúziami, nie je dôvod ich nenainštalovať aj na tie predsieňové - okrem súkromia vám tiež pomôžu dom lepšie ochrániť proti vniknutiu nepozvaných návštevníkov. Na rozptýlenie priameho slnečného svetla sa hodí plisse žalúzie, ktorými môžete zatieniť aj okná atypických rozmerov.

Zaujíma vás, ktoré druhy tieniacej techniky sú vhodné do obývacej izby, kuchyne, spálne alebo detskej izby? Prezrite si predchádzajúce diely nášho seriálu.

Chodby, predovšetkým tie úzke a dlhé, sú ideálnym priestorom na rozvesenie obrazov alebo vyvolaných fotografií.

Viacej svetla v chodbe bez okien

Vo väčšine bytov okná v chodbe nenájdete. V jednoposchodových rodinných domoch a podkrovných bytoch môžete využiť svetlovody – dokážu viesť slnečné lúče z plochých aj šikmých striech až do hĺbky 6 metrov. Pokiaľ túto možnosť nemáte, zamerajte sa na svetlú maľbu a dobré osvetlenie. Na chodbu sa hodia predovšetkým nástenné svietidlá – v nižších chodbách ich možno zabudovať do stropnice, v tých vyšších si môžete dovoliť aj závesné lustre. Snažte sa v chodbe používať svietidlá s podobnou intenzitou ako v ostatných miestnostiach, aby ste pri prechode bytom zbytočne nenamáhali oči.           

 

                                                                                                                                                                                  

Prirodzené svetlo do chodby najľahšie dodáte prostredníctvom presklených interiérových dverí.

Ako opticky rozšíriť predsieň

Vchodová miestnosť, kde sa obúvame, vyzúvame a v zime manipulujeme s bundami a kabátmi, nebýva z najväčších. Aby sme sa v nej cítili príjemne a poskytli návštevám čo najlepší prvý dojem, je vhodné ju opticky zväčšiť veľkoplošnými zrkadlami a maľbou v neutrálnych, skôr svetlejších a teplejších tónoch.

Čomu sa vyhnúť v malej predsieni?

 • tmavým a krikľavým farbám
 • výrazným vzorom
 • menej odolným podlahám (korok, PVC)
 • nadbytočným kusom nábytku
Ing. Aneta Paroulková

Najnovšie

Svet Isotra
10. mája 2024

5 dôvodov, prečo pridať vonkajšie žalúzie do vášho domova

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
719 prečítanie
5 dôvodov, prečo pridať vonkajšie žalúzie do vášho domova
Vonkajšie žalúzie nie sú len estetickým doplnkom. Sú multifunkčným riešením, ktoré môže vylepšiť váš domov mnohými spôsobmi. Tu je päť kľúčových dôvodov, prečo by ste mali zvážiť ich inštaláciu.
Svet Isotra
8. mája 2024

Dverná sieť proti hmyzu: Typ H2

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
719 prečítanie
Dverná sieť proti hmyzu: Typ H2
Zostaňte ochránení a v pohodlí s novou dvernou sieťou proti hmyzu typu H2, ktorá prichádza na trh ako vylepšenie populárneho modelu H1.