Hľadať
Dom a záhrada
26. júla 2022

Tipy pre útulnú predsieň a chodbu

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
630 prečítanie
Tipy pre útulnú predsieň a chodbu
Zvyčajne nimi len prechádzame a poriadne si ich nevšímame, čo je škoda. Chodbu alebo predsieň môžeme povýšiť na miesto, kde nám bude príjemne a môžeme ho využiť na účely, na aké sa iné miestnosti nehodia. Ako na to?

Okná v chodbe a v predsieni

V prípade, že máte v predsieni alebo spojovacích chodbách okná, ide o veľkú výhodu: okrem príjemného prirodzeného svetla pre každodenné činnosti vám tiež napríklad umožnia umiestniť tu izbové rastliny. Nevykurované chodby sú potom ideálne na zazimovanie niektorých populárnych izbových rastlín, ktoré v zime potrebujú dostatok svetla a teploty okolo 10 °C.

Aké rastliny dobre prezimujú vo svetlej, chladnej chodbe?

 • muškáty
 • azalky
 • oleandre
 • kaktusy
 • citrusy
 • figovník
 • granátovník

Pri oknách v chodbe a v predsieni nie je zatienenie také kľúčové ako v obytných miestnostiach, napriek tomu aj tu potrebujeme zablokovať nechcené pohľady zvonku a rozptýliť prípadné priame svetlo, aby nás neoslňovalo. Ak máte okná v celom dome vybavené vonkajšími žalúziami, nie je dôvod ich nenainštalovať aj na tie predsieňové - okrem súkromia vám tiež pomôžu dom lepšie ochrániť proti vniknutiu nepozvaných návštevníkov. Na rozptýlenie priameho slnečného svetla sa hodí plisse žalúzie, ktorými môžete zatieniť aj okná atypických rozmerov.

Zaujíma vás, ktoré druhy tieniacej techniky sú vhodné do obývacej izby, kuchyne, spálne alebo detskej izby? Prezrite si predchádzajúce diely nášho seriálu.

Chodby, predovšetkým tie úzke a dlhé, sú ideálnym priestorom na rozvesenie obrazov alebo vyvolaných fotografií.

Viacej svetla v chodbe bez okien

Vo väčšine bytov okná v chodbe nenájdete. V jednoposchodových rodinných domoch a podkrovných bytoch môžete využiť svetlovody – dokážu viesť slnečné lúče z plochých aj šikmých striech až do hĺbky 6 metrov. Pokiaľ túto možnosť nemáte, zamerajte sa na svetlú maľbu a dobré osvetlenie. Na chodbu sa hodia predovšetkým nástenné svietidlá – v nižších chodbách ich možno zabudovať do stropnice, v tých vyšších si môžete dovoliť aj závesné lustre. Snažte sa v chodbe používať svietidlá s podobnou intenzitou ako v ostatných miestnostiach, aby ste pri prechode bytom zbytočne nenamáhali oči.           

 

                                                                                                                                                                                  

Prirodzené svetlo do chodby najľahšie dodáte prostredníctvom presklených interiérových dverí.

Ako opticky rozšíriť predsieň

Vchodová miestnosť, kde sa obúvame, vyzúvame a v zime manipulujeme s bundami a kabátmi, nebýva z najväčších. Aby sme sa v nej cítili príjemne a poskytli návštevám čo najlepší prvý dojem, je vhodné ju opticky zväčšiť veľkoplošnými zrkadlami a maľbou v neutrálnych, skôr svetlejších a teplejších tónoch.

Čomu sa vyhnúť v malej predsieni?

 • tmavým a krikľavým farbám
 • výrazným vzorom
 • menej odolným podlahám (korok, PVC)
 • nadbytočným kusom nábytku
Ing. Aneta Paroulková

Najnovšie

Sezónne témy
6. februára 2024

Ako sa zabaviť v zime: Zimné outdoorové aktivity pre celú rodinu

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
630 prečítanie
Ako sa zabaviť v zime: Zimné outdoorové aktivity pre celú rodinu
Zima môže byť nielen časom pokoja a pohody pri krbe, ale aj príležitosťou na vytvorenie nezabudnuteľných rodinných zážitkov vonku. Prinášame vám niekoľko nápadov na zimné aktivity pre celú rodinu, ktoré nielenže posilnia fyzickú kondíciu, ale tiež vytvoria príležitosť na spoločne strávený čas.
Dom a záhrada
5. februára 2024

Ekologické trendy pre domov

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
630 prečítanie
Ekologické trendy pre domov
Jedným z hlavných trendov poslednej doby je ekologická šetrnosť a udržateľnosť. Zodpovedným správaním sa k prírode ale môžeme obvykle pomôcť aj vlastnej peňaženke. Ako teda vylepšiť svoj domov tak, aby vyhovoval požiadavkám udržateľného bývania a pritom bol moderný a elegantný?