Hľadať
Sezónne témy
8. septembra 2022

Rozkvitnutá záhrada pre začiatočníkov: aké letničky a trvalky vysadiť?

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
155 prečítanie
Rozkvitnutá záhrada pre začiatočníkov: aké letničky a trvalky vysadiť?
Začínate so záhradníčením? Poradíme vám, aké kvety vám všeličo odpustia a pomôžu vám prežiť veľa pohodových chvíľ uprostred vašej vlastnej krásne rozkvitnutej záhrady.

Nenáročné letničky

Niektoré letničky môžete predpestovať alebo kúpiť vo forme sadeničiek; iné presádzanie neznášajú a musia sa vysiať priamo na záhony. Keď so záhradkou začínate, zbytočne si štart nekomplikujte a kúpte si sadeničky v záhradníctve. Vysádzajte v druhej polovici mája na vypletý záhon, ktorý môže byť obohatený humusom.

Pokiaľ je budete skúšať predpestovať, kúpte si špeciálny typ substrátu pre výsevy a množenie.

Medzi najrozšírenejšie letničky patria aksamietnice (garafie), nechtík lekársky, žlto a oranžovo kvitnúce kapucínky, rôznofarebné „tlamičky“ papuľok alebo miniklinček čínsky. Vyskúšať ale môžete určite aj cínie, láskavce (amarant), netýkavku, šalviu alebo krásenku. Záhony doplnia napríklad originálne fialové kvetenstvo cesnaku obrovského alebo okrasná tráva kavyľ.

Ako kombinovať kvety?

Pri plánovaní kvetinového záhona je dobré mať na pamäti tri veci: výšku, farbu a dobu kvitnutia jednotlivých druhov.

Záplava kvetov takmer bez práce

Žiadne každoročné vysievanie – trvalky vydržia krásne mnoho rokov a budú sa postupne trsovito rozrastať, takže ich budete môcť rozsadiť na rôzne miesta alebo s nimi obdarovať priateľov. Osvedčené sú rôzne kultivary kosatcov, pivoniek alebo ľalioviek. Pre začiatočníkov sa hodí aj echinacea, zvončeky, rozrazil, vlčinec, kuklík a ďalšie.

Aj odolné trvalky ale budú zhruba prvé dva roky vyžadovať o niečo viac starostlivosti než len zalievanie: nezabúdajte plieť, po výsadbe ich obklopte kvalitným, dobre rozloženým kompostom a dajte k nim tyčky (pomôžu vám udržať prehľad, kde rastú, keď v prvých niekoľkých rokoch v zime stratia listy a stiahnu sa do zeme). Nenechajte ich zarásť burinou – mulčujte záhony najlepšie odležanou štiepkou. A samozrejme si ešte pred výsadbou zistite, aké podmienky vybraným kvetom vyhovujú a či pre nich máte stanovište s vhodným množstvom slnečného svitu a zodpovedajúcou pôdou.

Máte alebo plánujete záhradnú pergolu? Pozrite sa, aké rastliny sa do nej najviac hodia!

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Urob si sám
6. júna 2023

Životné zmeny: Ako prispôsobiť dom alebo byt pre seniorov

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
155 prečítanie
Životné zmeny: Ako prispôsobiť dom alebo byt pre seniorov
Či už ste sa sami posunuli do ďalšej životnej fázy, alebo si domov sťahujete starnúcich rodičov, byt pre seniorov potrebuje úpravy. Kde sú najakútnejšie a ako na nich?
Svet Isotra
5. júna 2023

Rolety. Poznáte ich všetky?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
155 prečítanie
Rolety. Poznáte ich všetky?
Rolety oproti žalúziám tvoria jednotnú tieniacu plochu a pri ich zatiahnutí môžeme dosiahnuť plné zatemnenie, nedajú sa teda naklápať. Majú však množstvo iných vlastností. Rolety môžu byť hliníkové vonkajšie, exteriérové screenové so špeciálnou látkou určenou do vonkajšieho prostredia, vnútorné látkové alebo strešné do interiéru. Poďme si ich predstaviť.