Hľadať
Sezónne témy
1. marca 2024

Psychológia farieb: Ako farby ovplyvňujú našu náladu

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
364 prečítanie
Psychológia farieb: Ako farby ovplyvňujú našu náladu
Farby majú mimoriadnu schopnosť ovplyvniť naše emócie, nálady a celkovú atmosféru priestoru, v ktorom žijeme. V oblasti tieniacej techniky ponúkame širokú škálu farebných variácií, ktoré nielen chránia pred slnečným žiarením a zvedavými pohľadmi, ale tiež môžu výrazne ovplyvniť pohodu v interiéri.

Ovplyvnenie emócií farebným priestorom

Vyberať farby pre jednotlivé miestnosti nie je len otázkou vkusu, ale aj vedy. Ako farby formujú našu psychiku a vnímanie priestoru, to je téma, ktorej sa venujeme v tomto blogu.

Psychológia farieb v interiéri

Výskum psychológie farieb nám ukazuje, že naše emócie a správanie sú silne ovplyvnené vizuálnym vnímaním priestoru okolo nás. Teplé farby, ako červená alebo oranžová, môžu vyvolať aktivitu a vzrušenie, zatiaľ čo chladné farby, napríklad modrá, pôsobia upokojujúcim dojmom a znižujú stres. Ak máme v teplých farbách vymaľovanú miestnosť, môžeme vnímať teplo, zatiaľ čo chladné odtiene môžu v niektorých jedincoch vyvolať pocit chladu.

Individualita vnímania farieb

Vnímanie farieb je individuálne a ovplyvňuje ho genetika, osobné skúsenosti a kultúrny kontext. Pre západnú kultúru môže červená symbolizovať lásku, vo východnej kultúre môže byť spojená so šťastím.

Farebné podnety pre rôzne miestnosti

Spálňa

Pre pokojný spánok odporúčajú dizajnéri odtiene modrej a fialovej, znižujúce stres a vytvárajúce relaxačnú atmosféru. Kombinácia s teplými farbami, ako hnedá alebo odtiene dreva, vytvára vyvážený vzhľad. Okrem dekoratívnych doplnkov môžete farby pridať aj prostredníctvom vnútorných roliet alebo japonských žalúzií v dome.

Obývacia izba

Zelená a hnedá tu vytvárajú príjemný a upokojujúci priestor. Zelená symbolizuje prírodu, zatiaľ čo hnedá dodáva teplý prvok. Červená alebo oranžová môžu pôsobiť ako energetické akcenty. V obývacej izbe býva najvýraznejším prvkom okno, a preto by sme nemali zabúdať na farebné prevedenie zatienenia okien.

Jedáleň

Teplé farby, najmä červená a oranžová, podporujú spoločenskosť a pohodu počas jedál. Vytvárajú živú atmosféru a podnecujú konzumáciu pochúťok z vašej kuchyne.

Detská izba

Svetlé a hravé farby, ako kombinácia žltej a modrej, podporujú kreativitu a energiu detí. Experimentovanie s farbami v detskej izbe môže priniesť hravý vizuálny efekt.

Kombinovanie farieb v interiéri

Variácie farieb našich tieniacich produktov vám umožňujú tvoriť a meniť atmosféru podľa vašej momentálnej nálady. Zažite silu farieb a doprajte si premenlivosť priestoru podľa vašich predstáv. Vyberte farby, ktoré rezonujú s vašim životným štýlom a vytvorte si domov plný harmónie a pohody.

Ing. Aneta Paroulková

Najnovšie

Dom a záhrada
12. júla 2024

Čo je in v bývaní? Multifunkčný nábytok, ekologické krby alebo vonkajšie žalúzie

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
364 prečítanie
Čo je in v bývaní? Multifunkčný nábytok, ekologické krby alebo vonkajšie žalúzie
Ako vyzerá moderná domácnosť roku 2024? Zabudnite na výrazné vzory, falošné kvety a otvorené police v kuchyni – o posledných trendoch v zariadení bytu sa dočítate v našom článku.
Urob si sám
10. júla 2024

DIY plechovky (nielen) na ceruzky a pastelky

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
364 prečítanie
DIY plechovky (nielen) na ceruzky a pastelky
Ak sa bojíte zložitých DIY výrobkov, môžete si v kľude vydýchnuť. Náš ďalší tip na to, ako si vylepšiť domov, je opäť veľmi jednoduchý. Možno ešte viac, než si myslíte. A využitie? No uvidíte sami!