Hľadať
Sezónne témy
16. októbra 2023

Október: Ideálny čas na výlety a dovolenky

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
136 prečítanie
Október: Ideálny čas na výlety a dovolenky
Október je ideálnym mesiacom na jesenné výlety a dovolenky po Česku.

Jeseň je obdobím, kedy príroda začína prechádzať do svojho farebného kabátu a ponúka nám jedinečnú príležitosť preskúmať krásy tejto sezóny. A kedy inokedy si užiť jesennú atmosféru ako v októbri? Tento mesiac je skvelým časom na jesennú dovolenku, a to najmä v Česku. Dnes vám prinášame tipy na destinácie v Česku, ktoré stoja za to na jeseň navštíviť.

Pohodlie na záhrade

Ešte než odídete na jesennú dovolenku, nezabudnite, že relax na záhrade je účinnejší, než sa zdá. V tichu vášho zeleného raja môžete nájsť pokoj a harmóniu, ktorú hľadáte. Nechajte sa unášať šepotom listov vo vetre a spevom vtákov, zatiaľ čo sa ponoríte do dobrej knihy alebo jednoducho necháte myšlienky voľne prúdiť. Záhradné posedenia, pergoly a kvitnúce rastliny vytvárajú ideálne prostredie pre odpočinok a obnovu síl bez toho, aby ste museli opúšťať pohodlie domova.

1. Krkonoše – Výlety v náručí hôr

Krkonoše sú jedným z najkrajších pohorí v Česku, a október je ideálnym časom na prechádzky a výlety v tomto regióne. Farebné lístie a čerstvý horský vzduch urobia z vašej dovolenky nezabudnuteľný zážitok. Môžete navštíviť známe horské chaty, ako je Labská búda alebo Lúčna búda, a vychutnať si tradičnú českú kuchyňu.

2. Český raj – Prechádzky medzi skalami

Pokiaľ ste fanúšikmi skalných formácií a malebnej krajiny, Český raj je pre vás ideálnym miestom. Október je mimoriadne príjemným obdobím na prechádzky medzi pieskovcovými skalami a návštevu romantických hradov, ako je Hrubá Skala alebo Trosky. Nezabudnite si vziať fotoaparát, aby ste zachytili krásu tejto oblasti.

3. Južná Morava – Víno a krásna krajina

Južná Morava je známa svojimi vinicami a krásnymi krajinami. V septembri a októbri je tu vinobranie, čo je skvelá príležitosť ochutnať miestne vína a užiť si festivalovú atmosféru. Môžete tiež navštíviť historické mestá ako Mikulov alebo Lednice a prechádzať sa po krásnych zámockých záhradách.

4. Český Krumlov – Malebné mesto na Vltave

Český Krumlov je ako z rozprávky a v októbri tu môžete zažiť pokojnú atmosféru bez veľkého turistického ruchu. Prechádzajte sa úzkymi uličkami, obdivujte krásne renesančné budovy a nezabudnite navštíviť tunajší zámok, ktorý je zapísaný na zozname UNESCO.

5. Jeseníky – Prechádzky v lesoch a na horách

Jeseníky sú rajom pre milovníkov prírody a hôr. V októbri tu môžete podnikať krásne prechádzky v lesoch a na horách, a to za ideálneho počasia. Ak ste aktívni cestovatelia, môžete si tu vyskúšať aj horskú cyklistiku alebo paragliding.

Plánovanie vašej jesennej dovolenky

Aby vaša jesenná dovolenka v Česku bola čo najpríjemnejšia, tu sú niektoré tipy pre plánovanie:

  • Rezervujte ubytovanie včas: Október môže byť stále obľúbeným obdobím pre turistov, takže si rezervujte ubytovanie dopredu, aby ste mali výber z najlepších možností.
  • Študujte počasie: Aj keď je október všeobecne príjemným mesiacom, počasie sa môže rýchlo meniť. Dopredu sa informujte o predpovedi, aby ste mali správnu výbavu.
  • Preskúmajte miestnu kultúru: Nezabudnite ochutnať miestne jedlá a nápoje, a ak máte príležitosť, zapojte sa do miestnych festivalov a udalostí.

Október je bezpochyby skvelým mesiacom na jesennú dovolenku v Česku. Krásne krajiny, malebné mestá a kultúrne zážitky čakajú na vás. Nezabudnite si vybrať destináciu, ktorá vás najviac oslovuje, a užite si tento kúzelný jesenný čas.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Dom a záhrada
22. novembra 2023

Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
136 prečítanie
Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru
Veľké sklenené plochy v interiéri bývajú výraznou dominantou. Opticky miestnosť zväčšia, sú synonymom luxusu a čoraz častejšie si takéto prvky klienti v dome žiadajú. Ich nevýhodou je, že nie každý typ tieniacej techniky im dobre padne.
Dom a záhrada
20. novembra 2023

Ako skombinovať denné a nočné tienenie?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
136 prečítanie
Ako skombinovať denné a nočné tienenie?
Od tieniacej techniky máme väčšinou dvojaké požiadavky: cez deň odclonenie obťažujúcich slnečných lúčov a zachovanie súkromia, cez noc celkové zatienenie, aby nás nebudilo svetlo príliš skoro. To väčšinou vyžaduje dva rôzne systémy, sú ale aj možnosti, ako skombinovať oboje do jedného. Aký prístup je najvhodnejší práve pre váš byt? Ktoré druhy tienenia sa k sebe hodia a ktoré nie?