Hľadať
Sezónne témy
29. septembra 2023

Medzinárodný deň trópov: nenechajte sa otráviť tropickými horúčavami

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
68 prečítanie
Medzinárodný deň trópov: nenechajte sa otráviť tropickými horúčavami
Na 29. jún pripadá Medzinárodný deň trópov. Oslavuje sa preto, aby pritiahol svetovú pozornosť k tropickým regiónom a stavu ich ekosystémov, ale keď sa povie trópy, väčšina z nás si predstaví predovšetkým veľké horúčavy.

Na 29. jún pripadá Medzinárodný deň trópov. Oslavuje sa preto, aby pritiahol svetovú pozornosť k tropickým regiónom a stavu ich ekosystémov, ale keď sa povie trópy, väčšina z nás si predstaví predovšetkým veľké horúčavy. A vyzerá to, že aj tento rok bude u nás tropických dní cez leto viac, než by nám bolo príjemné.

Trópy u nás doma

Leto iba začína a tropické dni nás ešte úplne nezomleli. Môžeme preto Deň trópov využiť na tropickú oslavu ako sa patrí.

Vytvorte si doma alebo na záhrade tropickú atmosféru s pomocou svetlých a výrazných farieb, ako sú žltá, zelená, oranžová a ružová. Rozveste dekorácie s motívmi tropického ovocia a paliem.

Zaobstarajte si tropické rastliny v kvetináčoch, napríklad palmy, banánovníky, monstery alebo kvitnúce bromélie. Pomôžu doladiť atmosféru a pridajú do priestoru príjemný tieň.

Zaistite tropické občerstvenie: exotické ovocie, grilované mäso a osviežujúce limonády alebo ľadové čaje.

Ako sa ochladiť

Nemáte náladu oslavovať trópy a jednoducho len chcete, aby vám nebolo také teplo? Riešení je niekoľko, a nemusí to znamenať iba využitie klimatizácie. V prvom rade je potrebné zabrániť prehrievaniu interiéru, a v tom vám môžu pomôcť vonkajšie žalúzie alebo rolety a dôsledné vetranie len v noci a skoro ráno. Ideálne hneď po prebudení vyvetrajte dom alebo byt cez naskrz pomocou prievanu, zatiahnite predokenné rolety alebo sklopte žalúzie a nechajte ich čo najviac stiahnuté, zvlášť na tej strane domu, kam sa práve opiera slnko. Ak potrebujete denné svetlo aj v miestnostiach, kam svieti slnko cez deň, zvážte zaobstaranie izolačných fólií odrážajúcich svetlo.

Nezabúdajte na dostatočný príjem tekutín. Pohybujúci sa vzduch nám pripadá chladnejší, preto na ochladenie pomôže aj vetrák, či už stropný, stojací, stolný alebo aspoň ručný. Pre ešte väčšie subjektívne ochladenie umiestnite v blízkosti ventilátora namočený uterák, z ktorého sa tak bude odparovať vlhkosť.

Ak ste vonku, držte sa v tieni. Na záhrade pomôžu chladivý tieň udržiavať zaklápacie lamely bioklimatickej pergoly, prípadne markízy nad oknami a dverami vedúcimi na terasu. A nezostáva než dúfať, že po oslave Medzinárodného dňa trópov sa tropické počasie bude držať v rozumných medziach.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnovšie

Dom a záhrada
22. novembra 2023

Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
68 prečítanie
Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru
Veľké sklenené plochy v interiéri bývajú výraznou dominantou. Opticky miestnosť zväčšia, sú synonymom luxusu a čoraz častejšie si takéto prvky klienti v dome žiadajú. Ich nevýhodou je, že nie každý typ tieniacej techniky im dobre padne.
Dom a záhrada
20. novembra 2023

Ako skombinovať denné a nočné tienenie?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
68 prečítanie
Ako skombinovať denné a nočné tienenie?
Od tieniacej techniky máme väčšinou dvojaké požiadavky: cez deň odclonenie obťažujúcich slnečných lúčov a zachovanie súkromia, cez noc celkové zatienenie, aby nás nebudilo svetlo príliš skoro. To väčšinou vyžaduje dva rôzne systémy, sú ale aj možnosti, ako skombinovať oboje do jedného. Aký prístup je najvhodnejší práve pre váš byt? Ktoré druhy tienenia sa k sebe hodia a ktoré nie?