Hľadať
Sezónne témy
28. augusta 2023

Medzinárodný deň ľavákov

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
329 prečítanie
Medzinárodný deň ľavákov
Ľavákov je v populácii okolo desiatich percent, nemali by sme na nich ale zabúdať. 13. augusta si pripomíname práve ľavákov a možnosti, ako im uľahčiť každodenný život.

Ako vzniká ľavorukosť

Každý z nás prirodzene preferuje jednu ruku. Dôvod, prečo je to u väčšiny populácie tá pravá, pravdepodobne súvisí s génmi, ktoré ovplyvňujú asymetrické usporiadanie ľudského tela (napr. srdce na ľavej strane, pečeň na pravej). Ľavorukosť je dôsledok neurofyziologického vývoja, niektoré štúdie ho spájajú s hladinou testosterónu v tehotenstve, iné dokazujú, že potomok dvoch ľavákov bude s väčšou pravdepodobnosťou tiež preferovať ľavú ruku.

Spoločnosť preferuje pravorukosť

Škrabka, otvárač na konzervy alebo nožnice. To sú príklady niekoľkých predmetov dennej potreby, ktoré sú prispôsobené pravákom a ľavákom, ktorí potrebujú fungovať v bežnej „pravorukej“ kuchyni, komplikujú život.

Usporiadanie ľavákovej izby

Najdôležitejší rozdiel pri zariaďovaní izby pre ľaváka je písací stôl a jeho orientácia k oknu, prípadne zdroju umelého svetla. U pravákov má prichádzať zľava, denné svetlo môže aj spredu. Ľavákom by analogicky malo svietiť ako slnko, tak lustre a lampičky z pravej strany, aby si pri písaní netienili. Stôl bude tiež možno potrebný taký, ktorý má o niečo väčšiu pracovnú plochu, pretože ľaváci potrebujú viac miesta pri natáčaní učebníc a zošitov pri písaní. Pokiaľ má ľavák v izbe počítač, bude sa mu hodiť aj špeciálna ľavoruká myš, prípadne taká, pri ktorej sa dajú prepínať tlačidlá medzi módom pre pravú a ľavú ruku. Myš bude mať samozrejme miesto naľavo od klávesnice.

Tienenie

Aj pri výbere tienenia je možné brať ohľad na ľavorukých členov domácnosti. Namiesto klasických horizontálnych žalúzií, ktoré sa ovládajú retiazkou na jednej strane, môžete vybaviť okná plisse žalúziami. Tie majú obvykle posuvný horný a spodný profil so stredovým držadlom. Veľké okná zatienite napríklad aj posuvnými japonskými stenami. A čo vonkajšie žalúzie alebo predokenné rolety? Zmätky s kľukou, opaskom alebo vypínačmi na stene tam elegantne rieši možnosť diaľkového ovládania alebo dokonca napojenia na systém chytrej domácnosti. Pozdravte na Deň ľavákov svojho ľaváka a uľahčite mu život, kdekoľvek to bude možné.

Ing. Aneta Paroulková

Najnovšie

Sezónne témy
5. júna 2024

Ochrana pred UV žiarením: Ako tieniaca technika chráni vás a váš domov

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
329 prečítanie
Ochrana pred UV žiarením: Ako tieniaca technika chráni vás a váš domov
Vplyv UV žiarenia na zdravie ľudí a životnosť domácich interiérov je často podceňovaný. Dlhodobá expozícia UV žiareniu môže spôsobiť poškodenie kože, zrýchlené starnutie a dokonca aj riziko kožných ochorení. Rovnako môže UV žiarenie postupne poškodiť nábytok, podlahy a ďalšie prvky interiéru. Riešením, ako sa proti týmto rizikám brániť, je efektívna tieniaca technika, ktorá môže významne znížiť množstvo UV žiarenia prenikajúceho do vášho domova.
Urob si sám
5. júna 2024

Zeleninová záhrada pre začiatočníkov: plodiny, ktoré sa urodia každému

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
329 prečítanie
Zeleninová záhrada pre začiatočníkov: plodiny, ktoré sa urodia každému
Máte záhradku alebo aspoň pár kvetináčov za oknom a radi by ste si vypestovali nejakú vlastnú zeleninu? Zoznam plodín, ktoré nevyžadujú prílišnú starostlivosť, a tipy pre začínajúcich záhradníkov.