Hľadať
Sezónne témy
28. augusta 2023

Medzinárodný deň ľavákov

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
66 prečítanie
Medzinárodný deň ľavákov
Ľavákov je v populácii okolo desiatich percent, nemali by sme na nich ale zabúdať. 13. augusta si pripomíname práve ľavákov a možnosti, ako im uľahčiť každodenný život.

Ako vzniká ľavorukosť

Každý z nás prirodzene preferuje jednu ruku. Dôvod, prečo je to u väčšiny populácie tá pravá, pravdepodobne súvisí s génmi, ktoré ovplyvňujú asymetrické usporiadanie ľudského tela (napr. srdce na ľavej strane, pečeň na pravej). Ľavorukosť je dôsledok neurofyziologického vývoja, niektoré štúdie ho spájajú s hladinou testosterónu v tehotenstve, iné dokazujú, že potomok dvoch ľavákov bude s väčšou pravdepodobnosťou tiež preferovať ľavú ruku.

Spoločnosť preferuje pravorukosť

Škrabka, otvárač na konzervy alebo nožnice. To sú príklady niekoľkých predmetov dennej potreby, ktoré sú prispôsobené pravákom a ľavákom, ktorí potrebujú fungovať v bežnej „pravorukej“ kuchyni, komplikujú život.

Usporiadanie ľavákovej izby

Najdôležitejší rozdiel pri zariaďovaní izby pre ľaváka je písací stôl a jeho orientácia k oknu, prípadne zdroju umelého svetla. U pravákov má prichádzať zľava, denné svetlo môže aj spredu. Ľavákom by analogicky malo svietiť ako slnko, tak lustre a lampičky z pravej strany, aby si pri písaní netienili. Stôl bude tiež možno potrebný taký, ktorý má o niečo väčšiu pracovnú plochu, pretože ľaváci potrebujú viac miesta pri natáčaní učebníc a zošitov pri písaní. Pokiaľ má ľavák v izbe počítač, bude sa mu hodiť aj špeciálna ľavoruká myš, prípadne taká, pri ktorej sa dajú prepínať tlačidlá medzi módom pre pravú a ľavú ruku. Myš bude mať samozrejme miesto naľavo od klávesnice.

Tienenie

Aj pri výbere tienenia je možné brať ohľad na ľavorukých členov domácnosti. Namiesto klasických horizontálnych žalúzií, ktoré sa ovládajú retiazkou na jednej strane, môžete vybaviť okná plisse žalúziami. Tie majú obvykle posuvný horný a spodný profil so stredovým držadlom. Veľké okná zatienite napríklad aj posuvnými japonskými stenami. A čo vonkajšie žalúzie alebo predokenné rolety? Zmätky s kľukou, opaskom alebo vypínačmi na stene tam elegantne rieši možnosť diaľkového ovládania alebo dokonca napojenia na systém chytrej domácnosti. Pozdravte na Deň ľavákov svojho ľaváka a uľahčite mu život, kdekoľvek to bude možné.

Ing. Aneta Paroulková

Najnovšie

Svet Isotra
12. septembra 2023

Rohová vonkajšia žalúzia – revolučné riešenie pre rohové portály

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
66 prečítanie
Rohová vonkajšia žalúzia – revolučné riešenie pre rohové portály
Máte okná v rohu budovy, či už ide o vonkajší alebo vnútorný roh? Teraz ich môžete pohodlne zatieniť bez toho, aby v zlome zostávala vodiaca lišta a rušila výhľad po vytiahnutí žalúzie. Jediná podmienka je pravý uhol, teda deväťdesiatstupňový roh.
Dom a záhrada
11. septembra 2023

Záhrada pre zvieratá: mačky, psy aj morčatá

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
66 prečítanie
Záhrada pre zvieratá: mačky, psy aj morčatá
Záhrada nemusí slúžiť len ľuďom – úžitok z nej majú aj domáci miláčikovia. Môže slúžiť na vybehanie, osvieženie v jazierku či bazéne alebo len ako nový priestor na hru. Ako na to, aby záhrada domácim zvieratám dobre poslúžila a nebola pre nich nebezpečná?