Medzinárodný deň Slnka
Už od roku 1978 si pripomíname, aké je pre nás Slnko dôležité. Nejde len o svetlo: bez Slnka by na Zemi neexistoval život. Slnko našu planétu ohrieva, umožňuje fotosyntézu a utvára naše životné prostredie.
Odpradávna naši predkovia vedeli, že Slnko je k životu nevyhnutné. Väčšina kultúr mala slnečného boha, prípadne vzývala Slnko o zimnom slnovrate, v čase, keď svetla aj tepla neustále ubúdalo a pre členov niekdajších kultúr nemohlo byť isté, že sa opäť vráti, príroda sa zazelená a opäť bude dostatok jedla.
Slnečné žiarenie nám zlepšuje náladu, má blahodarný vplyv na niektoré duševné choroby a taktiež vďaka nemu môžeme načerpať vitamín D, ktorý nutne potrebujeme k zdravému rastu aj k správnej funkcii imunity a iným spôsobom je v prírode zle dostupný. Bolo tiež preukázané, že pacienti v nemocničných izbách s dostatočným prístupom slnečného svetla sa uzdravujú rýchlejšie ako pacienti v tieni.
Európsky deň Slnka
Tento deň sa presadzoval predovšetkým na prelome nultých a desiatych rokov tohto storočia. Prečo, keď sa o niekoľko dní skôr oslavoval už zavedený Medzinárodný deň Slnka? V tomto prípade išlo predovšetkým o solárnu energiu, v origináli išlo o International Solar Days. To dáva zmysel aj v kontexte zaradenia do Európskeho týždňa udržateľnej energie. Tento rok si ho môžete pripomenúť medzi 20. a 23. júnom.
Čoho je veľa, toho je príliš
Blahodarný vplyv Slnka je nepopierateľný, ale jeho nadbytok môže tiež uškodiť. Prílišné vystavovanie slnečným lúčom môže viesť k spáleniu kože alebo problémom s očami.
Na záhrade nám môžu pomôcť s odtienením nadmerného množstva slnečného svetla zaklápacie lamely na hliníkovej pergole. Na terase zasa poslúžia zaťahovacie markízy a v interiéri môžeme regulovať prístup slnečných lúčov pomocou roliet alebo žalúzií. Budete tak mať vždy len toľko slniečka, koľko práve chcete.