Hľadať
Urob si sám
21. júna 2023

Ako zariadiť knižnicu s čitárňou

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
109 prečítanie
Ako zariadiť knižnicu s čitárňou
Radi čítate a máte v dome alebo byte voľnú izbu? Premeňte ju na knižnicu s čitárňou a získate ideálny odpočinkový priestor na čítanie, relaxáciu a štúdium.

Pohodlie a praktickosť

V domácej knižnici a čitárni sa samozrejme nezaobídete bez políc alebo skríň na ukladanie knižiek. Stačia ale obyčajné regály alebo police primontované na stenu. Nezabudnite počítať s rezervou pre nové knižky do budúcnosti.

Základom domácej knižnice a čitárne je pohodlné sedenie. Premyslite si, koľko ľudí môže miestnosť používať zároveň a podľa toho ju vybavte sedacím nábytkom. Najvhodnejšie sú kreslá, využitie ale môže nájsť aj malý gauč, prípadne pracovný stôl so stoličkou. Rozhodne nezabudnite na odkladacie stolíky na čaj alebo kávu.

Osvetlenie a tienenie

Svetlo je na čítanie kľúčové. V čitárni potrebujete príjemné, ale dostatočne silné svetlo, ideálne v teplých odtieňoch – teda žlté, rozhodne nie studené biele alebo modré. Vystavovanie modrému svetlu najmä pred spaním má negatívny vplyv na kvalitu spánku. Okrem stropného svetla môže byť príjemné, ak je k dispozícii niekoľko nástenných alebo stolných lámp s rôznou intenzitou svetla.

Svetlo má obrovský vplyv na psychiku. V našom článku sa dočítate, ako ho mať dostatok aj počas jesenných a zimných mesiacov.

Na čítanie za jasných letných dní sa hodí aj náležité tienenie. Rozptýlené, dobre regulovateľné svetlo vám zaistí plissé žalúzie. Pokiaľ chcete dopriať čitárni originálny vzhľad, môžete zvoliť aj veľkoplošné japonské panely od stropu až k podlahe. Miestnosť s ich pomocou môžete aj rozdeliť napríklad na študijnú a čitateľskú časť, prípadne na dve samostatné čitárne.

Rastliny a doplnky

Knihy nie sú to jediné, okolo čoho sa točí svet. Dolaďte izbu s knižnicou vhodnými dekoráciami, soškami alebo obrazmi. Niekoľko izbových rastlín prečistí vzduch a dodá miestnosti život.

Využitie nepoužívanej izby na knižnicu s čitárňou sa môže stať posledným krôčikom, ktorý ešte vášmu domovu zostával k dokonalosti. S dobrým naplánovaním vhodného nábytku, osvetlenia, tienenia a dekorácií si tak vytvoríte ideálny priestor na čítanie, učenie a relaxáciu. Stačí už len zabývať ho skvelými knihami.

 

Ing. Aneta Paroulková

Najnovšie

Svet Isotra
12. septembra 2023

Rohová vonkajšia žalúzia – revolučné riešenie pre rohové portály

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
109 prečítanie
Rohová vonkajšia žalúzia – revolučné riešenie pre rohové portály
Máte okná v rohu budovy, či už ide o vonkajší alebo vnútorný roh? Teraz ich môžete pohodlne zatieniť bez toho, aby v zlome zostávala vodiaca lišta a rušila výhľad po vytiahnutí žalúzie. Jediná podmienka je pravý uhol, teda deväťdesiatstupňový roh.
Dom a záhrada
11. septembra 2023

Záhrada pre zvieratá: mačky, psy aj morčatá

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
109 prečítanie
Záhrada pre zvieratá: mačky, psy aj morčatá
Záhrada nemusí slúžiť len ľuďom – úžitok z nej majú aj domáci miláčikovia. Môže slúžiť na vybehanie, osvieženie v jazierku či bazéne alebo len ako nový priestor na hru. Ako na to, aby záhrada domácim zvieratám dobre poslúžila a nebola pre nich nebezpečná?