Hľadať
Sezónne témy

Ako postaviť iglu?

Ing. Kateřina Jelenová
2 min.
898 prečítanie
Ako postaviť iglu?
Vonku záveje snehu, predpoveď hlási mrazy. Využite to a postavte si vlastný iglu - máme pre vás návod hneď na dva druhy.

Iglu zo snehových kvádrov

Na stavbu iglu je potrebný predovšetkým hutný, udupaný sneh. Čerstvo nasnežený je potrebné ušliapať pomocou topánok, lyží alebo snežníc. Vyznačte si na vybranom mieste (ideálne v tieni) kruh s polomerom okolo dvoch metrov. Ideálna veľkosť kvádrov pre stavbu je zhruba 40 × 50 × 15 cm. Môžete ich vyrezávať priamo z udupaného snehu, prípadne, pokiaľ nie je k dispozícii dostatočne veľká vrstva snehu, udupávať sneh do debničky, obdĺžnikového vedra alebo inej príhodnej formy. Snehové kvádre stavajte po obvode kruhu do špirály – nezabudnite nechať priestor na vchod do výšky cca troch alebo štyroch radov a položiť v tomto mieste drevenú dosku alebo vetvy ako preklad. Pri stavbe vchodu sú dve varianty - buď rovno vynechávať tehly v mieste budúceho vchodu, alebo sneh pod prekladom neskôr vyrezať. Snehové tehly je od začiatku potrebné pokladať mierne šikmo smerom dovnútra, aby bolo možné iglu zastrešiť. Priestor medzi skladanými kvádrami priebežne zaplňujte snehom, aby neunikalo teplo. Na vrcholok iglu si ponechajte čo najväčší blok, pretože jeho usadenie je najzložitejšie.

Iglu nemusí byť len pre deti - ide o príjemnú zimnú aktivitu, ktorú zvládne aj jednotlivec alebo samotný pár.

Jednoduché iglu z udupaného snehu

Pokiaľ vás neláka výroba snehových tehál, menší iglu je možné vyrobiť aj bez foriem – zhromaždíme na určenom mieste hromadu snehu (môžeme ho nosiť na lopatách, ale aj v koliesku alebo využiť plastové detské bôby) a priebežne ho prelievame vodou. Keď sme spokojní s veľkosťou hromady, udupáme sneh lopatami do kopulovitého tvaru, pokropíme vodou a necháme zamrznúť, najlepšie cez noc. Potom si vyznačíme vchodový otvor a začneme hĺbiť dutinu.

Pri tomto type iglu bude potrebný väčší vchod, aby bolo možné pohodlne vyhrabať sneh zvnútra a vytvoriť obytný priestor.

Ako na to, aby sa na iglu nepremenil váš dom

Iglu je skvelé spestrenie zimy, ale dlhodobo by v ňom chcel bývať asi málokto. Okná vášho domu ochránia pred premenou na iglu vonkajšie žalúzie alebo predokenné rolety – keď sú zatiahnuté, zabránia namŕzaniu i naviatiu snehových závejov na okná. Sneh a mráz potom zostanú len tam, kde nám robia radosť.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Dom a záhrada
22. novembra 2023

Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
898 prečítanie
Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru
Veľké sklenené plochy v interiéri bývajú výraznou dominantou. Opticky miestnosť zväčšia, sú synonymom luxusu a čoraz častejšie si takéto prvky klienti v dome žiadajú. Ich nevýhodou je, že nie každý typ tieniacej techniky im dobre padne.
Dom a záhrada
20. novembra 2023

Ako skombinovať denné a nočné tienenie?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
898 prečítanie
Ako skombinovať denné a nočné tienenie?
Od tieniacej techniky máme väčšinou dvojaké požiadavky: cez deň odclonenie obťažujúcich slnečných lúčov a zachovanie súkromia, cez noc celkové zatienenie, aby nás nebudilo svetlo príliš skoro. To väčšinou vyžaduje dva rôzne systémy, sú ale aj možnosti, ako skombinovať oboje do jedného. Aký prístup je najvhodnejší práve pre váš byt? Ktoré druhy tienenia sa k sebe hodia a ktoré nie?