Hľadať
Sezónne témy

Ako postaviť iglu?

Ing. Kateřina Jelenová
2 min.
115 prečítanie
Ako postaviť iglu?
Vonku záveje snehu, predpoveď hlási mrazy. Využite to a postavte si vlastný iglu - máme pre vás návod hneď na dva druhy.

Iglu zo snehových kvádrov

Na stavbu iglu je potrebný predovšetkým hutný, udupaný sneh. Čerstvo nasnežený je potrebné ušliapať pomocou topánok, lyží alebo snežníc. Vyznačte si na vybranom mieste (ideálne v tieni) kruh s polomerom okolo dvoch metrov. Ideálna veľkosť kvádrov pre stavbu je zhruba 40 × 50 × 15 cm. Môžete ich vyrezávať priamo z udupaného snehu, prípadne, pokiaľ nie je k dispozícii dostatočne veľká vrstva snehu, udupávať sneh do debničky, obdĺžnikového vedra alebo inej príhodnej formy. Snehové kvádre stavajte po obvode kruhu do špirály – nezabudnite nechať priestor na vchod do výšky cca troch alebo štyroch radov a položiť v tomto mieste drevenú dosku alebo vetvy ako preklad. Pri stavbe vchodu sú dve varianty - buď rovno vynechávať tehly v mieste budúceho vchodu, alebo sneh pod prekladom neskôr vyrezať. Snehové tehly je od začiatku potrebné pokladať mierne šikmo smerom dovnútra, aby bolo možné iglu zastrešiť. Priestor medzi skladanými kvádrami priebežne zaplňujte snehom, aby neunikalo teplo. Na vrcholok iglu si ponechajte čo najväčší blok, pretože jeho usadenie je najzložitejšie.

Iglu nemusí byť len pre deti - ide o príjemnú zimnú aktivitu, ktorú zvládne aj jednotlivec alebo samotný pár.

Jednoduché iglu z udupaného snehu

Pokiaľ vás neláka výroba snehových tehál, menší iglu je možné vyrobiť aj bez foriem – zhromaždíme na určenom mieste hromadu snehu (môžeme ho nosiť na lopatách, ale aj v koliesku alebo využiť plastové detské bôby) a priebežne ho prelievame vodou. Keď sme spokojní s veľkosťou hromady, udupáme sneh lopatami do kopulovitého tvaru, pokropíme vodou a necháme zamrznúť, najlepšie cez noc. Potom si vyznačíme vchodový otvor a začneme hĺbiť dutinu.

Pri tomto type iglu bude potrebný väčší vchod, aby bolo možné pohodlne vyhrabať sneh zvnútra a vytvoriť obytný priestor.

Ako na to, aby sa na iglu nepremenil váš dom

Iglu je skvelé spestrenie zimy, ale dlhodobo by v ňom chcel bývať asi málokto. Okná vášho domu ochránia pred premenou na iglu vonkajšie žalúzie alebo predokenné rolety – keď sú zatiahnuté, zabránia namŕzaniu i naviatiu snehových závejov na okná. Sneh a mráz potom zostanú len tam, kde nám robia radosť.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Sezónne témy
20. septembra 2022

Ako sa starať o svoju duševnú pohodu?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
115 prečítanie
Ako sa starať o svoju duševnú pohodu?
Pohyb v prírode, harmonické prostredie a kvalitný spoločný čas s blízkymi ľuďmi – to všetko nám pomáha udržovať si duševné zdravie a dobrý psychický stav. S nadchádzajúcou jeseňou nás ovplyvňuje úbytok svetla, horšie počasie a ďalšie negatívne vplyvy. Skúste doplniť energiu a harmóniu do svojho života pomocou dobrej životosprávy, dostatku svetla a zmien v interiéri.
Urob si sám
19. septembra 2022

Ako vyrobiť jesenný veniec na dvere

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
115 prečítanie
Ako vyrobiť jesenný veniec na dvere
Ozdobte si vchodové dvere štýlovou, jednoduchou, a pritom originálnou dekoráciou – vyrobte si vlastný jesenný veniec!