Hľadať
Dom a záhrada
22. augusta 2023

Zázračná dažďová voda - ako ju zadržiavať a využiť

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
301 prečítanie
Zázračná dažďová voda - ako ju zadržiavať a využiť
Zaprší, alebo nezaprší? Keď už nejaká tá životodarná tekutina spadne na náš pozemok, bola by škoda nechať prebytky nemilobohu odtiecť do kanála. Ako dažďovú vodu zadržiavať a na čo sa najlepšie hodí?

Kde zadržiavať dažďovú vodu

Naše babičky postavili pod odkvap sud alebo inú nádobu. Nadzemné nádrže na dažďovú vodu majú ale celý rad nevýhod - jednak zaberajú miesto, jednak v nich voda vydrží len krátko a potom sa začne kaziť. Problém býva aj s ich nedostatočnou kapacitou a okrem pravidelného čistenia musíte pred zimou myslieť aj na ich vypustenie. Väčšina z nás navyše rieši aj vizuálnu podobu príslušenstva do záhrady a plastový barel príliš parády nenarobí. Retro drevený sud je zasa dosť ťažký a ľahko sa poškodí.

Radi si krášlite záhradu kvetmi? Tieto rastliny najlepšie ozdobia a doplnia vašu pergolu.

Pri podzemných nádržiach žiadne z podobných problémov nemusíte riešiť. Ich obstaranie je ale na druhú stranu spojené so stavebnými úpravami, preto je lepšie naplánovať ich veľkosť a umiestnenie ešte pred stavbou alebo rekonštrukciou.

Spočítajte si, akú veľkú nádrž potrebujete, v niektorej z online kalkulačiek na internete.

Príspevky od štátu

Na efektívne zachytávanie a využívanie dažďovej alebo aj odpadovej vody je možné čerpať štátne dotácie. Podmienky sa líšia, aktuálne je možné dotáciu na využitie dažďovej a odpadovej vody využiť iba v kombinácii so zateplením, novostavbou alebo s výmenou a inštaláciou zdrojov energie. Pokiaľ sa vás to týka, zapátrajte na internete.

Na čo sa dažďová voda hodí a na čo nie

Odpoveď na prvú otázku je jednoduchá: samozrejme na zalievanie. To ale nie je jediné možné využitie pre zhromaždenú dažďovú vodu.

Z hygienických dôvodov nie je vhodné používať dažďovú vodu na umývanie riadu, sprchovanie alebo varenie, a to ani po prečistení. Naopak je ale možné v domácnosti zachytávať tzv. sivú vodu, teda odpadovú vodu zo sprchy, umývadiel a práčky, vyčistiť ju v domácej čističke a potom využiť na zalievanie záhrady, umývanie auta alebo splachovanie toalety. Skladovať a rozvádzať sa ale musí oddelene od dažďovej vody. Sivá voda nesmie obsahovať moč, tuky ani zvyšky jedla.

Dá sa dažďovou vodou napustiť bazén? Vodou bežne zachytávanou do povrchových nádrží nie, pretože má obvykle výrazne väčšiu kyslosť, než by bolo žiaduce, a môžu sa v nej vyskytovať choroboplodné zárodky, peľ rastlín alebo napríklad vtáčí trus. Voda z podzemnej nádrže, ktorá je vybavená filtráciou, ale na napustenie bazéna slúžiť môže.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnovšie

Dom a záhrada
16. apríla 2024

Aká je najlepšia farba žalúzií?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
301 prečítanie
Aká je najlepšia farba žalúzií?
Využite žalúzie na farebné doladenie domácnosti! Vnútorné žalúzie neslúžia iba na tienenie, ale môžeme ich vziať do úvahy aj ako dizajnový prvok.
Sezónne témy
15. apríla 2024

Látková roleta Larra - najnovší prírastok do našej tieniacej techniky

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
301 prečítanie
Látková roleta Larra - najnovší prírastok do našej tieniacej techniky
Interiérové látkové rolety sú veľmi šikovným pomocníkom, ktorý rieši problém so svetlom a zároveň sú pekné a vkusné. Cez deň uchránia izbu, spálňu či kanceláriu pred slnkom, v noci zasa pred svetlom pouličných lámp.