Hľadať
Dom a záhrada
22. augusta 2023

Zázračná dažďová voda - ako ju zadržiavať a využiť

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
49 prečítanie
Zázračná dažďová voda - ako ju zadržiavať a využiť
Zaprší, alebo nezaprší? Keď už nejaká tá životodarná tekutina spadne na náš pozemok, bola by škoda nechať prebytky nemilobohu odtiecť do kanála. Ako dažďovú vodu zadržiavať a na čo sa najlepšie hodí?

Kde zadržiavať dažďovú vodu

Naše babičky postavili pod odkvap sud alebo inú nádobu. Nadzemné nádrže na dažďovú vodu majú ale celý rad nevýhod - jednak zaberajú miesto, jednak v nich voda vydrží len krátko a potom sa začne kaziť. Problém býva aj s ich nedostatočnou kapacitou a okrem pravidelného čistenia musíte pred zimou myslieť aj na ich vypustenie. Väčšina z nás navyše rieši aj vizuálnu podobu príslušenstva do záhrady a plastový barel príliš parády nenarobí. Retro drevený sud je zasa dosť ťažký a ľahko sa poškodí.

Radi si krášlite záhradu kvetmi? Tieto rastliny najlepšie ozdobia a doplnia vašu pergolu.

Pri podzemných nádržiach žiadne z podobných problémov nemusíte riešiť. Ich obstaranie je ale na druhú stranu spojené so stavebnými úpravami, preto je lepšie naplánovať ich veľkosť a umiestnenie ešte pred stavbou alebo rekonštrukciou.

Spočítajte si, akú veľkú nádrž potrebujete, v niektorej z online kalkulačiek na internete.

Príspevky od štátu

Na efektívne zachytávanie a využívanie dažďovej alebo aj odpadovej vody je možné čerpať štátne dotácie. Podmienky sa líšia, aktuálne je možné dotáciu na využitie dažďovej a odpadovej vody využiť iba v kombinácii so zateplením, novostavbou alebo s výmenou a inštaláciou zdrojov energie. Pokiaľ sa vás to týka, zapátrajte na internete.

Na čo sa dažďová voda hodí a na čo nie

Odpoveď na prvú otázku je jednoduchá: samozrejme na zalievanie. To ale nie je jediné možné využitie pre zhromaždenú dažďovú vodu.

Z hygienických dôvodov nie je vhodné používať dažďovú vodu na umývanie riadu, sprchovanie alebo varenie, a to ani po prečistení. Naopak je ale možné v domácnosti zachytávať tzv. sivú vodu, teda odpadovú vodu zo sprchy, umývadiel a práčky, vyčistiť ju v domácej čističke a potom využiť na zalievanie záhrady, umývanie auta alebo splachovanie toalety. Skladovať a rozvádzať sa ale musí oddelene od dažďovej vody. Sivá voda nesmie obsahovať moč, tuky ani zvyšky jedla.

Dá sa dažďovou vodou napustiť bazén? Vodou bežne zachytávanou do povrchových nádrží nie, pretože má obvykle výrazne väčšiu kyslosť, než by bolo žiaduce, a môžu sa v nej vyskytovať choroboplodné zárodky, peľ rastlín alebo napríklad vtáčí trus. Voda z podzemnej nádrže, ktorá je vybavená filtráciou, ale na napustenie bazéna slúžiť môže.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnovšie

Svet Isotra
12. septembra 2023

Rohová vonkajšia žalúzia – revolučné riešenie pre rohové portály

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
49 prečítanie
Rohová vonkajšia žalúzia – revolučné riešenie pre rohové portály
Máte okná v rohu budovy, či už ide o vonkajší alebo vnútorný roh? Teraz ich môžete pohodlne zatieniť bez toho, aby v zlome zostávala vodiaca lišta a rušila výhľad po vytiahnutí žalúzie. Jediná podmienka je pravý uhol, teda deväťdesiatstupňový roh.
Dom a záhrada
11. septembra 2023

Záhrada pre zvieratá: mačky, psy aj morčatá

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
49 prečítanie
Záhrada pre zvieratá: mačky, psy aj morčatá
Záhrada nemusí slúžiť len ľuďom – úžitok z nej majú aj domáci miláčikovia. Môže slúžiť na vybehanie, osvieženie v jazierku či bazéne alebo len ako nový priestor na hru. Ako na to, aby záhrada domácim zvieratám dobre poslúžila a nebola pre nich nebezpečná?