Kde zadržiavať dažďovú vodu
Naše babičky postavili pod odkvap sud alebo inú nádobu. Nadzemné nádrže na dažďovú vodu majú ale celý rad nevýhod - jednak zaberajú miesto, jednak v nich voda vydrží len krátko a potom sa začne kaziť. Problém býva aj s ich nedostatočnou kapacitou a okrem pravidelného čistenia musíte pred zimou myslieť aj na ich vypustenie. Väčšina z nás navyše rieši aj vizuálnu podobu príslušenstva do záhrady a plastový barel príliš parády nenarobí. Retro drevený sud je zasa dosť ťažký a ľahko sa poškodí.
Radi si krášlite záhradu kvetmi? Tieto rastliny najlepšie ozdobia a doplnia vašu pergolu.
Pri podzemných nádržiach žiadne z podobných problémov nemusíte riešiť. Ich obstaranie je ale na druhú stranu spojené so stavebnými úpravami, preto je lepšie naplánovať ich veľkosť a umiestnenie ešte pred stavbou alebo rekonštrukciou.
Spočítajte si, akú veľkú nádrž potrebujete, v niektorej z online kalkulačiek na internete.
Príspevky od štátu
Na efektívne zachytávanie a využívanie dažďovej alebo aj odpadovej vody je možné čerpať štátne dotácie. Podmienky sa líšia, aktuálne je možné dotáciu na využitie dažďovej a odpadovej vody využiť iba v kombinácii so zateplením, novostavbou alebo s výmenou a inštaláciou zdrojov energie. Pokiaľ sa vás to týka, zapátrajte na internete.
Na čo sa dažďová voda hodí a na čo nie
Odpoveď na prvú otázku je jednoduchá: samozrejme na zalievanie. To ale nie je jediné možné využitie pre zhromaždenú dažďovú vodu.
Z hygienických dôvodov nie je vhodné používať dažďovú vodu na umývanie riadu, sprchovanie alebo varenie, a to ani po prečistení. Naopak je ale možné v domácnosti zachytávať tzv. sivú vodu, teda odpadovú vodu zo sprchy, umývadiel a práčky, vyčistiť ju v domácej čističke a potom využiť na zalievanie záhrady, umývanie auta alebo splachovanie toalety. Skladovať a rozvádzať sa ale musí oddelene od dažďovej vody. Sivá voda nesmie obsahovať moč, tuky ani zvyšky jedla.
Dá sa dažďovou vodou napustiť bazén? Vodou bežne zachytávanou do povrchových nádrží nie, pretože má obvykle výrazne väčšiu kyslosť, než by bolo žiaduce, a môžu sa v nej vyskytovať choroboplodné zárodky, peľ rastlín alebo napríklad vtáčí trus. Voda z podzemnej nádrže, ktorá je vybavená filtráciou, ale na napustenie bazéna slúžiť môže.