Hľadať
Urob si sám
14. septembra 2022

Zakladáme záhradu: Čo zasadiť a zasiať na jeseň?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
4 min.
939 prečítanie
Zakladáme záhradu: Čo zasadiť a zasiať na jeseň?
Mohlo by sa zdať, že od zberu posledných plodov po zazimovanie nie je na jeseň v záhrade čo robiť. Opak je pravdou: október je ideálnou dobou na sadenie ovocných stromčekov i ozdobných kríkov, vysádzanie cibuľovín alebo siatie ozimnej zeleniny. Jesenná výsadba svedčí aj ružiam alebo cesnaku. Čím všetkým môžete na jeseň vylepšiť záhradu?

Ovocné stromy a kríky

Chúlostivejšie stromy a kríky vysádzajte zhruba do polovice októbra. Týka sa to predovšetkým broskýň a marhúľ, v chladnejších oblastiach aj orechov. Od polovice októbra do prvých mrazíkov, teda zhruba do novembra, môžete sadiť všetky ostatné ovocné stromčeky: jablone, hrušky, slivky, čerešne či višne. Korene stromčeka ponorte na niekoľko hodín do vody a saďte ich do pripravených jám – zhruba 60 cm v priemere, pre zákrpok aspoň 40 cm hlbokých, pre štvrťkmeň zhruba 50 cm. Pred zasadením zatlčte do jamy oporný kôl a vložte stromček tak, aby bol zakrytý zeminou do rovnakej výšky ako v škôlke. Zeminou premiešanou s odležaným kompostom jemne zasypte korene a postupne mierne utlačujte, aby v koreňoch nezostali vzduchové vrecká. Po zošliapaní ešte k stromčeku nahrňte cca 10 cm pôdy ako rezervu – tú už nezašľapávajte.

Tip: Pri sadení stromov myslite na to, aby mali okolo seba dosť priestoru na rast, aspoň 5 metrov. Pokiaľ plánujete ovocné steny, stačí cca 1,5 metra.

V priebehu októbra je vhodný čas aj na sadenie kvitnúcich okrasných kríkov. Orgován, zlatica (nazývaná obvykle zlatý dážď), dúlovec, tamarišek alebo trojpuk. Jama na stávkovanie by mala byť o niečo väčšia ako koreňový bal, na dno môžete dať lopatu preosiateho kompostu. Zasadiť môžete aj ruže.

Zelenina pre jarný zber

Do ľahkej, skôr piesočnatej pôdy na slnečné miesto môžete na jeseň vysiať aj niektoré mrazuvzdorné druhy zeleniny – budete ich mať pripravené na raný jarný zber. Zimu prečkajú reďkovky, ozimné šaláty, špenát, zimný pór alebo mrkva, petržlen a paštrnák. Napriek tomu je lepšie prikryť ich proti holomrazom napríklad bielou geotextíliou.                                                                                                                                                                                                                    

Zasaďte si cesnak a jarné cibuľoviny

Cesnak miluje chladné teploty a ideálny čas na jeho vonkajšiu výsadbu bude pravdepodobne až v novembri alebo začiatkom decembra - teplota pôdy by sa mala ustáliť na zhruba 9 °C. Aj v októbri je ale možné skúsiť cesnak zasadiť: o pravidle „čím skôr, tým hlbšie“ a ďalších užitočných radách na pestovanie cesnaku sa dočítate v našom sprievodcovi.

Od konca septembra do októbra saďte aj cibuľky narcisov, tulipánov, modrencov, hyacintov, krókusov alebo snežienok a bledulí. Hĺbka jamky by mala byť asi 2-2,5 násobok priemeru cibuľky (u narcisov o niečo hlbšie). Dno jamky naplňte hrsťou kompostu a dodržujte rozostupy podľa veľkosti rastlín, cca 5–10 cm. Najrýchlejšie sa ujímajú tulipány, preto ich pokojne zasaďte čo najneskôr, aby v prípade teplého októbra nechtiac nevyrazili ešte pred zimou.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnovšie

Dom a záhrada
22. novembra 2023

Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
939 prečítanie
Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru
Veľké sklenené plochy v interiéri bývajú výraznou dominantou. Opticky miestnosť zväčšia, sú synonymom luxusu a čoraz častejšie si takéto prvky klienti v dome žiadajú. Ich nevýhodou je, že nie každý typ tieniacej techniky im dobre padne.
Dom a záhrada
20. novembra 2023

Ako skombinovať denné a nočné tienenie?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
939 prečítanie
Ako skombinovať denné a nočné tienenie?
Od tieniacej techniky máme väčšinou dvojaké požiadavky: cez deň odclonenie obťažujúcich slnečných lúčov a zachovanie súkromia, cez noc celkové zatienenie, aby nás nebudilo svetlo príliš skoro. To väčšinou vyžaduje dva rôzne systémy, sú ale aj možnosti, ako skombinovať oboje do jedného. Aký prístup je najvhodnejší práve pre váš byt? Ktoré druhy tienenia sa k sebe hodia a ktoré nie?