Materiál: hliník verzus drevo
Keď sa povie pergola, niekto si predstaví klasickú drevenú konštrukciu. Drevené pergoly sa hodia k starším budovám a drevostavbám, je s nimi ale výrazne viac práce: drevo sa musí pravidelne natierať a udržiavať, inak ich budú ohrozovať plesne a drevokazné huby.
Hliníková pergola môže byť zo začiatku nezvyčajnou predstavou. Predovšetkým k novším budovám sa však veľmi dobre hodí. Je prakticky bezúdržbová a pôsobí luxusne. K tomu má sklopné lamely, takže vás nezaskočí ani poludňajšie slnko, ani neočakávaná prehánka.
Umiestnenie: pri dome alebo v záhrade
Najobvyklejšou voľbou je pergola ukotvená do steny. Niekedy to ale nie je možné, napríklad kvôli nedostatku priestoru pri dome alebo preto, že chcete mať zázemie uprostred záhrady. Prečítajte si podrobný článok o tom, ako sa rozhodnúť, kam umiestniť pergolu.
Zvážte aj to, ako bude pergola veľká. Nezabudnite, že na stavby nad 25 m2 zastavanej plochy budete potrebovať stavebné povolenie. Zvládnete postaviť pergolu svojpomocne?
Podklad pod pergolu
Podlaha v pergole by mala odolať rozmarom počasia, byť dostatočne pevná a odolná. Rolu samozrejme zohráva aj vzhľad a osobné preferencie. Máte na záhrade aj bazén? Prepojte ho s oblasťou pergoly vhodným povrchom.
Osvetlenie, zatienenie a ďalšie doplnky
Zdá sa to ako drobnosť, ale zlepší to kvalitu pobytu v pergole a rozšíri možnosti jej používania. Pre skracujúce sa jesenné večery sa hodí integrované osvetlenie, proti ostrým lúčom zapadajúceho slnka zase dodatočné bočné zatienenie. Blížiaca sa jeseň vôbec neznamená, že sezóna využívania pergoly čoskoro skončí. Užite si jeseň v pergole!