Hľadať
Svet Isotra
18. septembra 2022

Na čo myslieť pri výbere pergoly

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.
4 min.
35 prečítanie
Na čo myslieť pri výbere pergoly
Pergola je skvelým praktickým aj estetickým doplnkom každej záhrady. Mali by ste si ale zaobstarať skôr klasickú drevenú, alebo modernú hliníkovú? Ukotvenú do steny, alebo stojacu samostatne v záhrade?

Materiál: hliník verzus drevo

Keď sa povie pergola, niekto si predstaví klasickú drevenú konštrukciu. Drevené pergoly sa hodia k starším budovám a drevostavbám, je s nimi ale výrazne viac práce: drevo sa musí pravidelne natierať a udržiavať, inak ich budú ohrozovať plesne a drevokazné huby.

Hliníková pergola môže byť zo začiatku nezvyčajnou predstavou. Predovšetkým k novším budovám sa však veľmi dobre hodí. Je prakticky bezúdržbová a pôsobí luxusne. K tomu má sklopné lamely, takže vás nezaskočí ani poludňajšie slnko, ani neočakávaná prehánka.

Umiestnenie: pri dome alebo v záhrade

Najobvyklejšou voľbou je pergola ukotvená do steny. Niekedy to ale nie je možné, napríklad kvôli nedostatku priestoru pri dome alebo preto, že chcete mať zázemie uprostred záhrady. Prečítajte si podrobný článok o tom, ako sa rozhodnúť, kam umiestniť pergolu.

Zvážte aj to, ako bude pergola veľká. Nezabudnite, že na stavby nad 25 m2 zastavanej plochy budete potrebovať stavebné povolenie. Zvládnete postaviť pergolu svojpomocne?

Podklad pod pergolu

Podlaha v pergole by mala odolať rozmarom počasia, byť dostatočne pevná a odolná. Rolu samozrejme zohráva aj vzhľad a osobné preferencie. Máte na záhrade aj bazén? Prepojte ho s oblasťou pergoly vhodným povrchom.

Osvetlenie, zatienenie a ďalšie doplnky

Zdá sa to ako drobnosť, ale zlepší to kvalitu pobytu v pergole a rozšíri možnosti jej používania. Pre skracujúce sa jesenné večery sa hodí integrované osvetlenie, proti ostrým lúčom zapadajúceho slnka zase dodatočné bočné zatienenie. Blížiaca sa jeseň vôbec neznamená, že sezóna využívania pergoly čoskoro skončí. Užite si jeseň v pergole!

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D.

Najnovšie

Sezónne témy
20. septembra 2022

Ako sa starať o svoju duševnú pohodu?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
35 prečítanie
Ako sa starať o svoju duševnú pohodu?
Pohyb v prírode, harmonické prostredie a kvalitný spoločný čas s blízkymi ľuďmi – to všetko nám pomáha udržovať si duševné zdravie a dobrý psychický stav. S nadchádzajúcou jeseňou nás ovplyvňuje úbytok svetla, horšie počasie a ďalšie negatívne vplyvy. Skúste doplniť energiu a harmóniu do svojho života pomocou dobrej životosprávy, dostatku svetla a zmien v interiéri.
Urob si sám
19. septembra 2022

Ako vyrobiť jesenný veniec na dvere

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
35 prečítanie
Ako vyrobiť jesenný veniec na dvere
Ozdobte si vchodové dvere štýlovou, jednoduchou, a pritom originálnou dekoráciou – vyrobte si vlastný jesenný veniec!