Hľadať
Sezónne témy
7. októbra 2022

Jar na záhradke

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
107 prečítanie
Jar na záhradke
Jar je v plnom prúde. Ako si užiť jar na záhrade a na nič nezabudnúť?

Starostlivosť o kríky a stromy

Neskorá jar, predovšetkým koniec apríla a máj, je ohľadne prác na záhrade pravdepodobne najnáročnejšia. Priebežne odstraňujte odkvitnuté kvety okrasných drevín (orgovánu, sakúr atď.), aby sa stromy nevysiľovali. Strihajte živý plot, zaštipujte okrasné kríky, po odkvitnutí orežte zlaticu („zlatý dážď“) a skráťte výhony drevitých pivoniek o tri očká. Môžete začať vrúbľovať ovocné stromy metódou za kôru. Na starých vetvách vylámte letorasty, niektoré dreviny môžete množiť rezkovaním.

Okrasná a úžitková záhrada

Vysaďte okrasné trávy, paprade a predpestované dvojročné rastliny (napríklad sirôtky) alebo jesenné letničky (astry). S najchúlostivejšími letničkami počkajte do druhej polovice mája. Môžete doplniť skalku novými skalničkami, po troch zmrznutých (15. mája) môžu do zeme citlivé hľuznaté kvety a cibuľoviny (kany, georgíny alebo begónie).

Udržujte trávnik tak, aby nestačil vykvitnúť. Nutné je pravidelné kosenie a zalievanie, ale aj odstraňovanie buriny a občasné pohnojenie. Môžete založiť nový trávnik a tiež zasiať semená pre kvetinovú lúku.

Dôležitá je starostlivosť o vysadené jahody. Pokiaľ sú noci ešte chladnejšie, zakrývajte ich netkanou textíliou – cez deň ju však nezabudnite odstrániť, aby hmyz mohol kvety opeľovať. Ovocné stromy a kríky môžete striekať proti škodcom. Po odkvitnutí zbavte príliš husto obalené vetvy časti plodov, zvyšné potom budú väčšie a kvalitnejšie.

                                                                                                                                                                                                                                      

Vyjednoťte zeleninu vysádzanú v apríli a pozberajte ranú úrodu (šalát, reďkovky, špenát). V máji už môžete sadiť chúlostivejšie bylinky: rozmarín, majorán aj bazalku. Záhony mulčujte rozdrvenou borkou.

Príjemné trávenie času na záhrade

Jarné posedenie v záhradke vám spríjemní pergola. Vrtochom počasia najlepšie vzdoruje bioklimatická pergola: keď príde jarná prehánka, ľahko si zaklopíte lamely a môžete zostať na čerstvom vzduchu. V pergole môžete odpočívať, baviť sa s priateľmi alebo treba grilovať.

Ing. Kateřina Jelenová

Najnovšie

Sezónne témy
25. novembra 2022

Užite si advent aj bez adventných trhov

Ing. Kateřina Jelenová
3 min.
107 prečítanie
Užite si advent aj bez adventných trhov
Nenechajte sa otráviť: advent je možné si užiť aj doma alebo na záhrade.
Sezónne témy
24. novembra 2022

Leto v záhradke: práca aj odpočinok

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
107 prečítanie
Leto v záhradke: práca aj odpočinok
Leto buď pochválené. Svetlo dlho do večera, teploty lákajúce na opaľovanie na ležadle alebo zvlaženie v bazéne a bohatý zber z ovocnej a zeleninovej záhrady. Na čo by sme v letných mesiacoch nemali v záhradke zabudnúť - a akú relaxáciu si naopak nenechať ujsť?