Hľadať
Dom a záhrada
10. septembra 2023

Ako vybrať bazén

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
46 prečítanie
Ako vybrať bazén
Chcete ešte na posledné teplé týždne zaobstarať bazén, alebo sa s predstihom pripraviť na budúci rok? Prečítajte si, aký typ sa pre vás najviac hodí!

Zapustený, alebo nadzemný?

Výhody nadzemných variantov sú jasné. Nadzemné bazény sú lacnejšie, rýchlejšie postavené a nevyžadujú zásadné stavebné úpravy a zásahy do pozemku. Stačí rovná plocha, na ktorej bazén zostavíte, napustíte a už o niekoľko hodín sa môžete kúpať.

Životnosť nadzemného bazéna je len niekoľko rokov, obvykle najviac desať. Zapustené varianty proti tomu môžu vydržať aj niekoľko desaťročí. To ale nutne nemusí byť nevýhoda – niektoré rodiny s deťmi alebo starí rodičia s vnúčatami počítajú s tým, že obdobie intenzívneho letného kúpania a čvachtania sa na záhrade bude vlastne pomerne krátke. Batoľatám a predškolákom-neplavcom stačí malý bazénik a tínedžeri už zasa preferujú návštevy kúpaliska s kamarátmi. Pokiaľ teda sami neplávate a bazén má slúžiť len ako atrakcia pre deti, môže vám vyhovovať, že za niekoľko rokov bazén rozložíte a priestor na záhrade využijete inak.

Zapustený sa oplatí plavcom

Nadzemné bazény majú samozrejme aj ďalšie nevýhody. Bazén sa stane vizuálnym centrom záhrady a výber tvarov, veľkostí aj dekorov je obmedzený. Zapustený bazén môže mať okrem okrúhleho, oválneho alebo obdĺžnikového tvaru aj atypickú podobu, napríklad obľúbený módny tvar obličky. Vďaka zapusteniu vyzerajú na záhrade decentnejšie a prirodzenejšie, okrem toho do nich môžete inštalovať vyhrievanie, protiprúd, prípadne mať na jednom konci bazéna „plytčinu“ pre menšie deti alebo zabudované schodisko namiesto rebríka.

Dbajte na bezpečie a nenechávajte nikdy deti v bazéne alebo v jeho blízkosti samotné. Bezpečnosť a zároveň tepelný komfort v chladnejších dňoch zvýši polykarbonátové zastrešenie.

Kam umiestniť bazén? Ideálne do blízkosti pergoly

Nadzemný alebo zapustený – v oboch prípadoch je potrebné myslieť na vhodný povrch v jeho okolí a tiež dostupnosť zázemia: priestor na usušenie, odpočinok alebo občerstvenie. Ideálne je postaviť bazén na dosah záhradnej pergoly. Tá poskytne tieň, posedenie, priestor na desiatu aj úkryt pred náhlou prehánkou.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnovšie

Svet Isotra
12. septembra 2023

Rohová vonkajšia žalúzia – revolučné riešenie pre rohové portály

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
46 prečítanie
Rohová vonkajšia žalúzia – revolučné riešenie pre rohové portály
Máte okná v rohu budovy, či už ide o vonkajší alebo vnútorný roh? Teraz ich môžete pohodlne zatieniť bez toho, aby v zlome zostávala vodiaca lišta a rušila výhľad po vytiahnutí žalúzie. Jediná podmienka je pravý uhol, teda deväťdesiatstupňový roh.
Dom a záhrada
11. septembra 2023

Záhrada pre zvieratá: mačky, psy aj morčatá

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
46 prečítanie
Záhrada pre zvieratá: mačky, psy aj morčatá
Záhrada nemusí slúžiť len ľuďom – úžitok z nej majú aj domáci miláčikovia. Môže slúžiť na vybehanie, osvieženie v jazierku či bazéne alebo len ako nový priestor na hru. Ako na to, aby záhrada domácim zvieratám dobre poslúžila a nebola pre nich nebezpečná?