Hľadať
Dom a záhrada
2. mája 2023

Ako zariadiť izbu pre hostí

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
201 prečítanie
Ako zariadiť izbu pre hostí
Zostala vám doma nepoužívaná miestnosť, napríklad bývalá detská izba alebo nepotrebná pracovňa? Premeňte ich na izbu pre hostí!

Najprv upracte a vymaľujte

Pri prerábaní izby využite príležitosť a celý priestor kompletne vypracte. Skontrolujte stav podlahy a okien, vymaľujte alebo vytapetujte a dôkladne vyčistite podlahu. V hostinskej izbe by si návštevníci nemali pripadať ako v skladisku nepotrebných vecí, to ale neznamená, že musí byť prázdny.

Potrebujete úložné priestory a pritom chcete občas niekam uložiť návštevu? Využite pre tento účel napríklad vstavanú skriňu, prípadne skladovaciu časť rovno oddeľte, napríklad japonskými stenami. Získate dostatok miesta a hostia sa nebudú cítiť nepríjemne.

Nábytok môže byť z druhej ruky

Za vybavenie nie je nutné míňať veľké čiastky. Posteľ pre hostí môže byť napríklad už nevyužívaná posteľ niektorého z členov rodiny, prípadne z bazáru alebo obchodu s lacným nábytkom. Ideálne je dvojlôžko alebo rozkladacia posteľ, aby sa v izbe vyspali aspoň dvaja ľudia. Okrem postele stačí už len nočný stolík a bielizník alebo skriňa.

Útulné prostredie za pár korún dotvoria vankúšiky a ďalšie textílie, obrázky alebo zarámované rodinné fotografie. Farby sa hodia skôr neutrálne, na druhú stranu v hosťovskej izbe môžete beztrestne experimentovať a skúšať maľbu, textílie alebo iné úpravy interiéru, aby ste si overili, ako budú vyzerať v praxi, než ich zrealizujete vo zvyšku bytu.  

Hosťom môžete spríjemniť pobyt aj malou knihovníčkou, vyradenou audiosúpravou alebo starou televíziou.

Tienenie do hostinskej izby

Pokiaľ ešte nemáte v izbe pre hostí tienenie z minulosti, prípadne je pôvodné tienenie už okukané alebo opotrebované, zamyslite sa aj nad ním. Príjemné zatemnenie bez nutnosti stavebných úprav poskytnú návštevám napríklad rolety deň a noc. Jednoduché zatienenie bez väčších investícií potom sprostredkujú aj klasické hliníkové horizontálne žalúzie.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnovšie

Dom a záhrada
22. novembra 2023

Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
201 prečítanie
Japonské steny - moderný a elegantný doplnok do vášho interiéru
Veľké sklenené plochy v interiéri bývajú výraznou dominantou. Opticky miestnosť zväčšia, sú synonymom luxusu a čoraz častejšie si takéto prvky klienti v dome žiadajú. Ich nevýhodou je, že nie každý typ tieniacej techniky im dobre padne.
Dom a záhrada
20. novembra 2023

Ako skombinovať denné a nočné tienenie?

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
201 prečítanie
Ako skombinovať denné a nočné tienenie?
Od tieniacej techniky máme väčšinou dvojaké požiadavky: cez deň odclonenie obťažujúcich slnečných lúčov a zachovanie súkromia, cez noc celkové zatienenie, aby nás nebudilo svetlo príliš skoro. To väčšinou vyžaduje dva rôzne systémy, sú ale aj možnosti, ako skombinovať oboje do jedného. Aký prístup je najvhodnejší práve pre váš byt? Ktoré druhy tienenia sa k sebe hodia a ktoré nie?