Hľadať
Dom a záhrada
2. mája 2023

Ako zariadiť izbu pre hostí

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
51 prečítanie
Ako zariadiť izbu pre hostí
Zostala vám doma nepoužívaná miestnosť, napríklad bývalá detská izba alebo nepotrebná pracovňa? Premeňte ich na izbu pre hostí!

Najprv upracte a vymaľujte

Pri prerábaní izby využite príležitosť a celý priestor kompletne vypracte. Skontrolujte stav podlahy a okien, vymaľujte alebo vytapetujte a dôkladne vyčistite podlahu. V hostinskej izbe by si návštevníci nemali pripadať ako v skladisku nepotrebných vecí, to ale neznamená, že musí byť prázdny.

Potrebujete úložné priestory a pritom chcete občas niekam uložiť návštevu? Využite pre tento účel napríklad vstavanú skriňu, prípadne skladovaciu časť rovno oddeľte, napríklad japonskými stenami. Získate dostatok miesta a hostia sa nebudú cítiť nepríjemne.

Nábytok môže byť z druhej ruky

Za vybavenie nie je nutné míňať veľké čiastky. Posteľ pre hostí môže byť napríklad už nevyužívaná posteľ niektorého z členov rodiny, prípadne z bazáru alebo obchodu s lacným nábytkom. Ideálne je dvojlôžko alebo rozkladacia posteľ, aby sa v izbe vyspali aspoň dvaja ľudia. Okrem postele stačí už len nočný stolík a bielizník alebo skriňa.

Útulné prostredie za pár korún dotvoria vankúšiky a ďalšie textílie, obrázky alebo zarámované rodinné fotografie. Farby sa hodia skôr neutrálne, na druhú stranu v hosťovskej izbe môžete beztrestne experimentovať a skúšať maľbu, textílie alebo iné úpravy interiéru, aby ste si overili, ako budú vyzerať v praxi, než ich zrealizujete vo zvyšku bytu.  

Hosťom môžete spríjemniť pobyt aj malou knihovníčkou, vyradenou audiosúpravou alebo starou televíziou.

Tienenie do hostinskej izby

Pokiaľ ešte nemáte v izbe pre hostí tienenie z minulosti, prípadne je pôvodné tienenie už okukané alebo opotrebované, zamyslite sa aj nad ním. Príjemné zatemnenie bez nutnosti stavebných úprav poskytnú návštevám napríklad rolety deň a noc. Jednoduché zatienenie bez väčších investícií potom sprostredkujú aj klasické hliníkové horizontálne žalúzie.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnovšie

Urob si sám
6. júna 2023

Životné zmeny: Ako prispôsobiť dom alebo byt pre seniorov

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
51 prečítanie
Životné zmeny: Ako prispôsobiť dom alebo byt pre seniorov
Či už ste sa sami posunuli do ďalšej životnej fázy, alebo si domov sťahujete starnúcich rodičov, byt pre seniorov potrebuje úpravy. Kde sú najakútnejšie a ako na nich?
Svet Isotra
5. júna 2023

Rolety. Poznáte ich všetky?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
5 min.
51 prečítanie
Rolety. Poznáte ich všetky?
Rolety oproti žalúziám tvoria jednotnú tieniacu plochu a pri ich zatiahnutí môžeme dosiahnuť plné zatemnenie, nedajú sa teda naklápať. Majú však množstvo iných vlastností. Rolety môžu byť hliníkové vonkajšie, exteriérové screenové so špeciálnou látkou určenou do vonkajšieho prostredia, vnútorné látkové alebo strešné do interiéru. Poďme si ich predstaviť.