Hľadať
Dom a záhrada
16. apríla 2024

Aká je najlepšia farba žalúzií?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
97 prečítanie
Aká je najlepšia farba žalúzií?
Využite žalúzie na farebné doladenie domácnosti! Vnútorné žalúzie neslúžia iba na tienenie, ale môžeme ich vziať do úvahy aj ako dizajnový prvok.

Nič vám nebráni zladiť ich s podlahami, nábytkom, textíliami alebo jednoducho použiť svoju obľúbenú farbu – dnešné vzorkovníky lamiel aj horných a spodných profilov sú naozaj pestré.

Náš tip: Nemusíte brať do úvahy len farbu okien, podláh alebo nábytku: skúste zvoliť farbu žalúzií v odtieni výmaľby stien.

Akú farbu žalúzií zvoliť?

Biela najlepšie odráža slnečné žiarenie, čím pomáha bojovať s prehrievaním interiéru. Na čisto bielej je ale vidieť každá škvrnka a tiež usadzujúci sa prach. Najpraktickejšou farbou s ohľadom na údržbu je strieborná, na ktorej nie je zaprášenie toľko poznať a pritom je dostatočne svetlá, aby v lete odrážala nevítané slnečné lúče.

Máte inú farbu okien vo vnútri a inú pri pohľade zvonku? Môže byť zložité vybrať odtieň lamiel tak, aby ladil ako s dekórom dreva, ktorý býva na strane fasády, tak s bielou farbou v interiéri. Skúste niektorý z týchto:

  • svetlo žltá
  • krémová
  • slonová kosť
  • strieborná
  • zlatá
  • dymová
  • dekor dreva (odtieň ladiaci k drevu použitému v interiéri)

Tmavé alebo svetlé žalúzie?

Svetlé žalúzie najlepšie odrážajú svetlo, a tak pomáhajú proti prehrievaniu miestností v teplých mesiacoch. Niekedy je ale našou prioritou čo najlepšie zatienenie. V takýchto prípadoch by sme mali prirodzenú tendenciu zvoliť čo najtmavší odtieň žalúzií – tmavšia farba ale spravidla nepomôže. Pokiaľ sú lamely dostatočne silné, ich farba na mieru zatienenia nemá vplyv.

Náš tip: Nezabudnite, že vnútorné žalúzie nikdy neposkytnú nepriepustné zatienenie – vždy bude do miestnosti prenikať svetlo okolo krajov lamiel a cez otvory vodiacich šnúrok. Ak trváte na skutočnej tme, zvoľte zatemňovacie rolety.

Tmavé odtiene žalúzií môžu pôsobiť elegantne, pri zatiahnutí ale väčšinu slnečných lúčov pohlcujú a v teplom ročnom období sa tak miestnosti zbytočne zahrievajú. Na tmavých lamelách je tiež vidieť každá smietka prachu a je náročnejšie udržať ich čistý vzhľad. Pokiaľ teda vyslovene netúžite zladiť žalúzie napríklad s tmavým nábytkom, odporúčame radšej sa tmavým farbám vyhnúť.

Najvhodnejšiu farbu a typ žalúzií, ktoré perfektne dotvoria práve váš interiér, si vyberte v ponuke horizontálnych žalúzií ISOTRA, ideálne priamo z fyzického vzorkovníka u niektorého z našich obchodných partnerov, nech máte istotu, že zvolený odtieň je presne ten pravý.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D

Najnovšie

Svet Isotra
10. mája 2024

5 dôvodov, prečo pridať vonkajšie žalúzie do vášho domova

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
97 prečítanie
5 dôvodov, prečo pridať vonkajšie žalúzie do vášho domova
Vonkajšie žalúzie nie sú len estetickým doplnkom. Sú multifunkčným riešením, ktoré môže vylepšiť váš domov mnohými spôsobmi. Tu je päť kľúčových dôvodov, prečo by ste mali zvážiť ich inštaláciu.
Svet Isotra
8. mája 2024

Dverná sieť proti hmyzu: Typ H2

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
97 prečítanie
Dverná sieť proti hmyzu: Typ H2
Zostaňte ochránení a v pohodlí s novou dvernou sieťou proti hmyzu typu H2, ktorá prichádza na trh ako vylepšenie populárneho modelu H1.