Hľadať
Tip týždňa
30. januára 2025

Tip týždňa: Znížte pred koncom zimy účty za energie

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
52 prečítanie
Tip týždňa: Znížte pred koncom zimy účty za energie
Tohtoročná zima je naozaj chladná a dáva dôvod na obavy, že nás účty za energie na jej konci nepríjemne prekvapia. Dobrou správou je, že pomocou malých úprav môžete znížiť spotrebu energie a zároveň si zachovať aj relatívne komfortné prostredie. Medzi kroky správnym smerom patrí múdre vetranie, maximálne využívanie prirodzeného svetla a optimalizácia nastavenia kúrenia.

Ako správne vetrať, aby teplo neunikalo

Pravidelné vetranie je kľúčové pre zdravý život a pre prevenciu plesní. Pokiaľ vetráte zle, môže sa zbytočne ochladzovať interiér a môžu sa aj zvyšovať náklady na vykurovanie.

Základná poučka znie: Vetrajte rýchlo a intenzívne. Celý deň otvorená ventilácia obytnú miestnosť zbytočne vychladí a pritom neumožní dôkladnú tepelnú výmenu. Miesto neustále pootvoreného okna vetrajte krátko, ale intenzívne - stačí 5 až 10 minút niekoľkokrát denne. Otvorte okná dokorán, aby sa vzduch rýchlo vymenil, ale nestihli sa ochladiť steny a nábytok.

Využívajte prirodzené svetlo a slnečné teplo

Slnko je prirodzeným zdrojom tepla i svetla, a to sa dá aj v zimných mesiacoch efektívne využiť. Nechajte byt čo najviac prehrievať - pokiaľ je to možné, nechajte cez deň čo najväčšie množstvo denného svetla prenikať dovnútra. Vytiahnite rolety, odhrňte závesy a nechajte slnečné lúče ohriať interiér. Ušetríte za vykurovanie, ale počas ranného a večerného nedostatku svetla znížite aj dobu, počas ktorej je potrebné svietiť.

Večer však hlavne vonkajšie žalúzie alebo rolety pomôžu uchovať teplo v interiéri. Aby ohriaty vzduch zbytočne neunikal studenými okennými tabuľami, zatiahnite ich hneď po zotmení.

Tip: Udržať teplo v byte pomôžu aj screenové rolety.

Ako optimalizovať teplo v interiéri

Správne nastavenie vykurovania a drobné úpravy môžu výrazne znížiť spotrebu energie. Základným pravidlom je nezakrývať a neobstavovať radiátory. Dlhé závesy a zásteny na kúrenie nepatria. Uistite sa tiež, že radiátory sú dobre odvzdušnené.

Nie vždy je tiež potrebné kúriť naplno. Po prvé, suchý vzduch pôsobí chladnejšie, zatiaľ čo optimálna vlhkosť (40–60 %) pomáha udržať pocit tepla aj pri nižšej teplote. Pokiaľ je vzduch príliš suchý, pomôže zvlhčovač alebo jednoducho miska s vodou na kúrenie. Po druhé, nemusíte mať nastavenú stále rovnakú teplotu. Na noc alebo pri dlhšej neprítomnosti znížte teplotu o 2–3 °C – ušetríte bez toho, aby ste pocítili veľký rozdiel. Ideálna teplota na spanie je okolo 18 °C.

Malé zmeny, veľký rozdiel

Znížiť účty za energie neznamená zľaviť z pohodlia. Spomínané úpravy vám pomôžu udržať domov príjemne teplý a zároveň znížiť náklady na vykurovanie.

Ing. Aneta Paroulková

Najnovšie

Sezónne témy
2. júla 2025

Užite si balkón naplno. Aj ten miniatúrny.

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
52 prečítanie
Užite si balkón naplno. Aj ten miniatúrny.
Malé balkóny sú často nevyužité. Zariaďte si balkón do detailu a podľa svojich predstáv. Nebojte, nič nie je nemožné a aj na malý balkón sa všeličo zmestí! Bývanie v byte je dnes dostupnejšie (a často aj pohodlnejšie) ako vo veľkom dome, to je bez debát. Ale aj ľudia z panelákov občas túžia po kúsku zelene, po príjemnom posedení na čerstvom vzduchu alebo po relaxovaní na slniečku. To všetko ide, pokiaľ má váš byt balkón. Aj ten najmenší balkón sa totiž dá vybaviť múdro, takže si na ňom budete môcť všeličo užiť. Hlavne toľko dôležitý odpočinok.
Dom a záhrada
2. júla 2025

Najlepšie rastliny, ktoré môžete pestovať v pergole

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
52 prečítanie
Najlepšie rastliny, ktoré môžete pestovať v pergole
Aké rastliny vám spríjemnia pobyt pod záhradnou pergolou? Jej konštrukcia priamo nabáda k využitiu popínavých rastlín, nemusíte sa ale báť ani trvaliek zasadených do debničiek alebo okrasných nádob.