Hľadať
Sezónne témy
8. augusta 2023

Začína sa leto. Oslávte ho aj s trpaslíkmi

Ing. Aneta Paroulková
4 min.
148 prečítanie
Začína sa leto. Oslávte ho aj s trpaslíkmi
Astronomické leto začína tento rok v stredu 21. júna. Letný slnovrat nastane presne o 16 hodine 58 minúte. Okrem toho ale svoj deň oslavujú aj záhradní trpaslíci. Máte doma nejakého?

Deň trpaslíkov

Začalo sa to ako recesia: v roku 1996 vznikol vo Francúzsku Front za oslobodenie záhradných trpaslíkov. Táto guerillová organizácia kradla trpaslíkov zo záhrad a odnášala ich do voľnej prírody, ktorú vyhlasovala za ich prirodzené prostredie. Postupne sa vo svojej činnosti umierňovali, v roku 2002 však ešte vyhlásili 21. jún za Medzinárodný deň záhradných trpaslíkov. Trpaslíci na prelome tisícročia budili a občas stále budia kontroverzie – niekomu prídu roztomilí, iní ich považujú za gýč. Medzinárodný deň trpaslíkov učí toleranciu k svojbytným prvkom v záhradnej architektúre. Ak ich tam chcete mať, trpaslíci skrátka do záhradky patria!

Ak máte svojho trpaslíka, alebo si ho k príležitosti ich medzinárodného dňa zaobstaráte, mali by ste sa mu náležite venovať. Premiestnite ho pod záhradnú pergolu, aby nestál na daždi, alebo ho ozdobte podľa svojej fantázie. Prizvite deti a užite si so záhradným trpaslíkom srandu.

Slnovrat alebo svätojánska noc?

Presný deň slnovratu sa pohybuje medzi 19. a 22. júnom, najčastejšie ale pripadá na 21., prípadne 20. júna. V českých krajinách sa ale obdobie slnovratu a začiatok leta oslavovalo hlavne svätojánskymi slávnosťami v predvečer sviatku svätého Jána. Ten sa oddávna oslavoval 24. júna, svätojánska noc bola teda z 23. na 24. júna.

Už z pohanských čias zostali tradície zapaľovania a tiež preskakovanie ohňov. Odpradávna sa v tomto období zbierali aj bylinky – traduje sa, že byliny nazbierané počas svätojánskej noci majú čarovnú moc a používali sa nielen na uzdravovanie, ale aj na veštenie budúcnosti. Konkrétne rastliny sa líšili kraj od kraja, vždy ich ale muselo byť devätoro a obvykle medzi nimi nechýbala „bylina svätého Jána“, teda ľubovník, materina dúška alebo palina.

O svätojánskej noci sa tiež otvárali poklady, hľadal sa povestný kúzelný kvet zlatého papradia, magickú moc mala svätojánska rosa aj kúpanie vo vode. Po svätom Jáne bylinky svoju silu pomaly strácali a rovnako tak sa už neodporúčala napríklad konzumovať rebarbora (dnes vieme, že koncom júna a v júli už v nej príliš stúpa množstvo nezdravých šťavelanov).

Svätojánske pranostiky:

 • Na svätého Jána otvára sa letu brána.
 • Do Jána Krstiteľa nechváľ jačmeňa.
 • Ak prší na Jána Krstiteľa, prší tri dni celé.
 • Ak je bez dažďa, bude pekne ešte.
 • Od svätého Jána Krstiteľa beží slnko už k zime a leto k horúčave.
 • Ak nekuká kukučka pred svätým Jánom, bude neúrodný rok.
 • Na svätého Jána noc nebýva žiadna.
 • Aké počasie o Jáne býva, také aj Michal (29. septembra) máva.
 • Na svätého Jána má byť lúka zhrabaná.
 • Svätý Ján otvára zime zasa dvere.
 • Čím skôr pred svätým Jánom hríby rastú, tým skôr pred Vianocami sneží.
Ing. Aneta Paroulková

Najnovšie

Dom a záhrada
16. apríla 2024

Aká je najlepšia farba žalúzií?

Ing. Jakub Vaněk, Ph.D
4 min.
148 prečítanie
Aká je najlepšia farba žalúzií?
Využite žalúzie na farebné doladenie domácnosti! Vnútorné žalúzie neslúžia iba na tienenie, ale môžeme ich vziať do úvahy aj ako dizajnový prvok.
Sezónne témy
15. apríla 2024

Látková roleta Larra - najnovší prírastok do našej tieniacej techniky

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
148 prečítanie
Látková roleta Larra - najnovší prírastok do našej tieniacej techniky
Interiérové látkové rolety sú veľmi šikovným pomocníkom, ktorý rieši problém so svetlom a zároveň sú pekné a vkusné. Cez deň uchránia izbu, spálňu či kanceláriu pred slnkom, v noci zasa pred svetlom pouličných lámp.