Hľadať
Urob si sám
6. júna 2023

Životné zmeny: Ako prispôsobiť dom alebo byt pre seniorov

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
168 prečítanie
Životné zmeny: Ako prispôsobiť dom alebo byt pre seniorov
Či už ste sa sami posunuli do ďalšej životnej fázy, alebo si domov sťahujete starnúcich rodičov, byt pre seniorov potrebuje úpravy. Kde sú najakútnejšie a ako na nich?

Ergonómia a bezbariérovosť

Bývanie pre seniorov by malo byť čo najviac bezbariérové. Aj jeden alebo dva schody môžu starnúcim obyvateľom komplikovať život a sprchovací kút je vhodnejší ako vaňa. Zvážte všetky potrebné stavebné úpravy skôr, ako sa senior nasťahuje. Okrem schodov a prípadných stavebných úprav kúpeľne si overte, že sú napríklad všetky dverné otvory dostatočne široké, aby nimi prešiel vozík alebo chodúľka.

Je nevyhnutné prispôsobiť aj nábytok a predovšetkým množstvo nábytku. Seniorský byt potrebuje čo najvzdušnejší priestor pre ľahký pohyb s palicou alebo s chodúľkou. V izbách zastavaných nábytkom dochádza k zbytočným zraneniam. Aj pri sedacom nábytku by sme mali strážiť jeho vhodnosť pre seniorov – malo by sa z neho dobre vstávať, takže sú vhodnejšie vyššie a nie príliš mäkké kreslá alebo gauče. Úložné priestory by potom nemali byť ani príliš vysoko, ani pri zemi – oboje je nebezpečné. Vhodná výška je zhruba od výšky kolien do výšky očí.

Prispôsobenie kúpeľne a kuchyne

Na WC aj v kúpeľni by sme mali dbať na dostatok držadiel, ktoré pomáhajú udržať rovnováhu pri zdvíhaní, sadaní a osobnej hygiene. Toaletná misa je vhodnejšia vyššia, prípadne so zvyšujúcim nástavcom.

V kuchyni zvážte zníženie pracovnej plochy, napríklad len v jednej časti, aby pri nej bolo možné pracovať v sede. Kuchynské skrinky by mali byť nižšie a dobre dostupné, myslite aj na dobré osvetlenie a vybavte kuchyňu povrchy s jednoduchou údržbou.

Pohodlie a súkromie

Nepodceňte ani tienenie. Starí ľudia spia obvykle menej, to ale neznamená, že ich organizmus spánok nepotrebuje. Naopak, spánok je slabší a ľahko narušiteľný. Kvalitnému spánku pomôžete dôkladným zatemnením, najlepšie pomocou predokenných roliet. Zvoľte jednoduché a pohodlné ovládanie pomocou diaľkového ovládača alebo nástenných vypínačov s nezávislým napájaním.

Pri vnútornom tienení nahraďte záclony plisse žalúziami alebo vnútornými roletami s priesvitnou látkou, napríklad druh deň a noc. Rolety Nemo sa dajú inštalovať buď pomocou bočných konzol, alebo na okenné krídlo bez vŕtania.

Ing. Aneta Paroulková

Najnovšie

Svet Isotra
12. septembra 2023

Rohová vonkajšia žalúzia – revolučné riešenie pre rohové portály

Ing. Aneta Paroulková
3 min.
168 prečítanie
Rohová vonkajšia žalúzia – revolučné riešenie pre rohové portály
Máte okná v rohu budovy, či už ide o vonkajší alebo vnútorný roh? Teraz ich môžete pohodlne zatieniť bez toho, aby v zlome zostávala vodiaca lišta a rušila výhľad po vytiahnutí žalúzie. Jediná podmienka je pravý uhol, teda deväťdesiatstupňový roh.
Dom a záhrada
11. septembra 2023

Záhrada pre zvieratá: mačky, psy aj morčatá

Ing. Kateřina Jelenová
4 min.
168 prečítanie
Záhrada pre zvieratá: mačky, psy aj morčatá
Záhrada nemusí slúžiť len ľuďom – úžitok z nej majú aj domáci miláčikovia. Môže slúžiť na vybehanie, osvieženie v jazierku či bazéne alebo len ako nový priestor na hru. Ako na to, aby záhrada domácim zvieratám dobre poslúžila a nebola pre nich nebezpečná?