Hľadať
Dom a záhrada
10. mája 2025

Méně věcí, více prostoru: Japonská inspirace minimalismem

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
8 prečítanie
Méně věcí, více prostoru: Japonská inspirace minimalismem
Minimalistické interiéry nás neoslovujú len svojou jednoduchou a priamočiarou estetikou, ale predovšetkým funkčnosťou a duševným pokojom, ktorý prinášajú. Prehľadné prostredie nám pomáha lepšie sa sústrediť, znižuje stres a zjednodušuje každodenný život. Nemusíte pritom hneď vyhadzovať polovicu svojho majetku – minimalizmus je proces, pri ktorom si vedome vyberáte, čo vo svojom priestore necháte a bez čoho sa zaobídete.

Japonská kultúra je dlhodobo spájaná s minimalizmom. Poznáme tradičné japonské interiéry, kde je minimum vecí aj úložných priestorov. Kľúčovú úlohu v nich pritom často zohrávajú posuvné panely, takzvané japonské rolety alebo japonské steny. Práve japonské steny sú skvelým príkladom toho, ako je možné spojiť funkčnosť s čistým dizajnom a zároveň efektívne pracovať s priestorom. Výborne ich pritom môžete začleniť aj do rýdzo stredoeurópskeho interiéru. Dostupné sú v celom rade dizajnov, medzi ktorými si vyberie každý. Pokiaľ to nebude váš zámer, ani zďaleka pritom nemusí pripomínať priestor pre čajový obrad.

Začnite s minimalizmom krok za krokom

Najskôr zlá správa: nezaobídete sa bez vypratania a zbavovania sa prebytočných vecí. Minimalizmus a preplnený priestor sú úplné protiklady. Dobrá správa je, že proces vyhadzovania nemusí byť tak náročný, ako sa spočiatku zdá. Stačí postupovať systematicky a radovať sa z čiastočných pokrokov.

Ako na efektívne triedenie?

Postupujte po miestnostiach, v prípade veľkých a členitých priestorov po jednotlivých skrinkách a šuplíkoch. Vždy založte tri kôpky a každú vec do jednej z nich zaraďte. Veci z prvej kôpky si ponecháte, z druhej predáte alebo darujete ďalej a z tretej vyhodíte či recyklujete. Nenechajte sa pritom zlákať obľúbenou pascou „to sa môže ešte hodiť“. Môžete využiť niekoľko pravidiel:

  • Použil/a som to v posledných dvoch alebo troch rokoch? Ak nie, zrejme nemá cenu, aby mi to doma zaberalo miesto.
  • Trochu sprofanovaná metóda Márie Kondo znie: Prináša mi táto vec radosť? Ak áno, nechajte si ju, ak nie, preč s ňou! Skeptici podotknú, že ponožky alebo zmeták im žiadnu radosť neprinášajú a napriek tomu by bolo pochabé sa ich zbavovať. Ale aj v prípade, že pravidlo rozšírime na prípady „neprináša mi to radosť, ale nezaobídem sa bez toho“, stále s najväčšou pravdepodobnosťou objavíme veľa vecí, ktoré neplnia ani jednu podmienku.
  • Jedna vec dovnútra – jedna von. Jednoduché pravidlo, podľa ktorého musí za každú prinesenú vec do domácnosti nejaká iná preč.
  • Dvojníci, zmizte! Zatiaľ čo niektoré veci je dobré mať vo viacerých exemplároch, u väčšiny nemá zmysel udržiavať zbytočné rezervy, keď je možné kedykoľvek zájsť do obchodu pre náhradu. Koľko županov, mopov alebo foriem na bábovku sa dá používať v jednej chvíli?
Ing. Aneta Paroulková

Najnovšie

Sezónne témy
12. mája 2025

Čomu sa môžeme len zasmiať? Najčastejšie mýty o žalúziách

Ing. Kateřina Jelenová
5 min.
8 prečítanie
Čomu sa môžeme len zasmiať? Najčastejšie mýty o žalúziách
Prvý apríl je oddávna deň zasvätený špásom. Poďme si tentokrát urobiť srandu trochu netradičnú: zasmiať sa niektorým ohováraniam, polopravdám a omylom, ktorým ľudia veria v spojitosti so žalúziami. Keď ich odhalíme, nielen že sa môžeme zabaviť, ale zároveň nám nebudú brániť vo výbere správneho tienenia. Takže ako je to naozaj?
Tip týždňa
7. mája 2025

Tip týždňa: Ako sa dobre vyspať

Ing. Aneta Paroulková
5 min.
8 prečítanie
Tip týždňa: Ako sa dobre vyspať
Spíte dobre? Cez zimu sa obvykle spí príjemne: skorá a dlhotrvajúca tma rovnako ako možnosť dobre vyvetrať a vychladiť spálňu napomáhajú kvalitnému spánku. Potom, čo prišla jar, ale hrozí, že sa náš spánok bude opäť zhoršovať. Tmavá časť dňa sa skracuje. Prechod na letný čas síce tmu aspoň na chvíľu posunie, aj tak ale bude čoskoro svitať už dlho predtým, než väčšina z nás vstáva.