Japonská kultúra je dlhodobo spájaná s minimalizmom. Poznáme tradičné japonské interiéry, kde je minimum vecí aj úložných priestorov. Kľúčovú úlohu v nich pritom často zohrávajú posuvné panely, takzvané japonské rolety alebo japonské steny. Práve japonské steny sú skvelým príkladom toho, ako je možné spojiť funkčnosť s čistým dizajnom a zároveň efektívne pracovať s priestorom. Výborne ich pritom môžete začleniť aj do rýdzo stredoeurópskeho interiéru. Dostupné sú v celom rade dizajnov, medzi ktorými si vyberie každý. Pokiaľ to nebude váš zámer, ani zďaleka pritom nemusí pripomínať priestor pre čajový obrad.

Začnite s minimalizmom krok za krokom
Najskôr zlá správa: nezaobídete sa bez vypratania a zbavovania sa prebytočných vecí. Minimalizmus a preplnený priestor sú úplné protiklady. Dobrá správa je, že proces vyhadzovania nemusí byť tak náročný, ako sa spočiatku zdá. Stačí postupovať systematicky a radovať sa z čiastočných pokrokov.

Ako na efektívne triedenie?
Postupujte po miestnostiach, v prípade veľkých a členitých priestorov po jednotlivých skrinkách a šuplíkoch. Vždy založte tri kôpky a každú vec do jednej z nich zaraďte. Veci z prvej kôpky si ponecháte, z druhej predáte alebo darujete ďalej a z tretej vyhodíte či recyklujete. Nenechajte sa pritom zlákať obľúbenou pascou „to sa môže ešte hodiť“. Môžete využiť niekoľko pravidiel:
- Použil/a som to v posledných dvoch alebo troch rokoch? Ak nie, zrejme nemá cenu, aby mi to doma zaberalo miesto.
- Trochu sprofanovaná metóda Márie Kondo znie: Prináša mi táto vec radosť? Ak áno, nechajte si ju, ak nie, preč s ňou! Skeptici podotknú, že ponožky alebo zmeták im žiadnu radosť neprinášajú a napriek tomu by bolo pochabé sa ich zbavovať. Ale aj v prípade, že pravidlo rozšírime na prípady „neprináša mi to radosť, ale nezaobídem sa bez toho“, stále s najväčšou pravdepodobnosťou objavíme veľa vecí, ktoré neplnia ani jednu podmienku.
- Jedna vec dovnútra – jedna von. Jednoduché pravidlo, podľa ktorého musí za každú prinesenú vec do domácnosti nejaká iná preč.
- Dvojníci, zmizte! Zatiaľ čo niektoré veci je dobré mať vo viacerých exemplároch, u väčšiny nemá zmysel udržiavať zbytočné rezervy, keď je možné kedykoľvek zájsť do obchodu pre náhradu. Koľko županov, mopov alebo foriem na bábovku sa dá používať v jednej chvíli?